Pilot Kramařík se vydal z letiště Točná na cestu kolem světa

foto Aviatik Roman Kramařík ukazuje pilotní kabinu při setkání s novináři před startem svého letu kolem světa 25. července 2018 z pražského letiště Točná. Kramařík chce v letadle Cessna P210N OK-TGM obletět svět při příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Praha - Na pražském letišti Točná dnes večer odstartovala cesta kolem světa leteckého akrobata Romana Kramaříka. V Cessně chce obletět zeměkouli za 46 dní. Návrat do Prahy plánuje na 8. září. Kramařík se na expedici vydává při příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa.

Aviatik Roman Kramařík pózuje s lahví Staré žitné při setkání s novináři před startem svého letu kolem světa 25. července 2018 z pražského letiště Točná. Kramařík chce v letadle Cessna P210N OK-TGM (v pozadí) obletět svět při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Během cesty Kramaříka čeká 20 mezipřistání, první zahraniční bude v Bělehradě. Místa mezipřistání vybíral zejména podle toho, zda tam mají vhodný letecký benzin, řekl ČTK před odletem. Malá letadla, jakým je Cessna P210N OK-TGM, vyžadují specifický typ.

"Trasování bylo takové geopolitické. Jsou země, které jsou malým letadlům zaslíbené, jako třeba Spojené státy nebo Česká republika, a země, které jim zrovna zaslíbené nejsou, třeba Rusko nebo Čína," řekl Kramařík. Euroasijský kontinent obletí přes Blízký východ, Indii a Japonsko, dále bude pokračovat přes Pacifik a Spojené státy.

Příprava cesty trvala několik měsíců a plánovaná trasa se za poslední půl rok změnila zhruba čtyřicetkrát. "My si myslíme, že už je fixní. Samozřejmě zkušenost hovoří tak, že změny nastávají a během cesty nastane plno změn," řekl Michal Pazourek, ředitel pozemního provozu ABS JETS, která vyjednávala povolení pro přelet a mezipřistání v jednotlivých státech. Pilot bude mít k dispozici tým dispečerů.

Video: Pilot Kramařík se vydal na cestu kolem světa
25.07.2018, 22:00, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Český aviatik poletí v nízké části troposféry, kde bývá špatné počasí. Očekává, že některá místa budou riziková. "V Indii v období monzunů bouří od rána do večera a člověk si musí najít správný okamžik, kdy lze trať proletět," řekl Kramařík. Na Aleutských ostrovech je zase častá nízká oblačnost, která komplikují přistání, a chybí záložní letiště.

Letecký akrobat Roman Kramařík odstartoval 25. července 2018 z pražského letiště Točná v letadle Cessna na cestu kolem světa. Chce obletět zeměkouli za 46 dní. Návrat do Prahy plánuje na 8. září 2018. Kramařík se na expedici vydává při příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa. Podle Kramaříka je jeho let prvním samostatným obletem Země českým pilotem. Na své cestě jednomotorovým hornoplošníkem má naplánován přelet tří kontinentů, tří oceánů a v kokpitu má strávit 150 letových hodin. Při odletu Kramaříka doprovodila čtyři letadla, s nimiž ve formaci přeletěl nad letištěm.

Kramařík má v plánu zastavit se na místech s českou stopou. Lidé mohou posílat na adresu roman@okridlenylev.cz tipy na zajímavá místa spojená s českou historií. O své cestě chce informovat denně či každý druhý den prostřednictvím Českého rozhlasu, případně se poznámky z cesty objeví na sociálních sítích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď