Politici k výročí konce války položili věnce, kvůli viru odděleně

foto Prezident Miloš Zeman (třetí zleva) položil věnec u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově při pietním aktu uspořádaném 8. května 2020 u příležitosti 75. výročí ukončení druhé světové války.

Praha - Čelní politici si dnes 75. výročí konce druhé světové války připomněli položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Jako první přišel prezident Miloš Zeman, po něm individuálně následovali předsedové horní a dolní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO). Podobu pietního aktu letos výrazně ovlivňují opatření proti šíření nového typu koronaviru, politici na místo přijíždějí tak, aby se nepotkali. Počet přítomných je proti jiným letům značně omezen. Většina z jmenovaných politiků se dnes zúčastnila i pietního aktu na Olšanských hřbitovech.

Babiš v krátkém rozhovoru s novináři poděkoval Spojencům za osvobození, zdůraznil roli Pražského povstání. "Jsem přesvědčen o tom, že naši lidé, jak povstali, tak Prahu zachránili," řekl. Situace ve světě podle premiéra není dobrá, světové mocnosti za ni mají zodpovědnost a nejsou schopné se domluvit, Rada bezpečnosti OSN selhává, řekl.

Česko je podle Babiše v bezpečí díky členství v NATO a evropských strukturách. Válku je ale potřeba připomínat mladým, stejně jako hrdiny, kteří padli za svobodu, uvedl. Připomněl české vojáky v zahraničních misích. Události druhé světové války a hrdiny schopné položit život za vlast a svobodu je nutné si stále připomínat také podle Vystrčila a Vondráčka.

Piety se zúčastnili i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a pražský arcibiskup Dominik Duka. Přijížděli postupně v desetiminutových intervalech. Každý z nich u památníku položil věnec a za zvuků signálu Večerka držel minutu ticha. Poté je vystřídal další účastník piety.

Hřib před novináři uvedl, že konec války nepřinesl velké části Evropy svobodu. "Osvoboditel se záhy změnil na dobyvatele," řekl k situaci v poválečném Československu, které se stalo součástí sféry vlivu tehdejšího Sovětského svazu. Nikdo podle Hřiba neupírá Sovětskému svazu zásluhy na osvobození, byl ale podle primátora také jedním ze strůjců druhé světové války, když společně s Německem napadl Polsko.

S otázkou, jestli jsou vztahy s Ruskem nyní dobré, odkázal Hřib na ministra zahraničí. Letošní výročí konce druhé světové války ovlivňuje debata spojená s napjatými česko-ruskými vztahy. Vliv na ně má odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva nebo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Tři pražští politici včetně Hřiba mají policejní ochranu, týdeník Respekt napsal o příjezdu pracovníka ruských tajných služeb s jedem ricin do Prahy. Pokud má být svoboda slova reálná, je třeba zajistit bezpečnost občanů, řekl k tomu Hřib.

Podle Duky současná epidemie koronaviru, která omezila veřejný život a setkávání lidí, pomáhá i mladší generaci porozumět tomu, co mohla znamenat situace výjimečného stavu, který k válce vždy patří. Je třeba mít odvahu, statečnost a trpělivost, řekl.

Den, kdy nacistické Německo podepsalo v roce 1945 kapitulaci, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek. V komorním duchu a bez účasti veřejnosti se konají piety také na dalších místech České republiky. Pandemie koronaviru ovlivnila oslavy výročí rovněž v jiných evropských zemích. Například Rusko odložilo každoroční vojenskou přehlídku.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď