Pfizer a BioNTech žádají americký úřad o povolení své vakcíny pro malé děti

foto Očkování dětí proti covidu-19. Ilustrační foto. 

Washington - Americká farmaceutická firma Pfizer a její německý partner BioNTech začaly předávat federálnímu regulačnímu úřadu výsledky vědeckých studií, aby mohl rozhodnout o podávání jejich vakcíny proti covidu-19 dětem mladším pěti let. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Pro starší věkové kategorie již americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení vydal.

Pfizer a BioNTech dnes potvrdily, že zahájily proces, jehož cílem je získat od úřadu FDA nouzové povolení této vakcíny, která se má podávat ve dvou dávkách dětem ve věku od šesti měsíců do pěti let. Pokud to regulátor doporučí, bude to jediná vakcína povolená pro tuto věkovou skupinu. V USA do ní spadá 19 milionů dětí. Vakcína Pfizeru a BioNTechu je v USA nejužívanější očkovací látkou proti covidu-19.

List The Washington Post s odvoláním na své zdroje obeznámené se schvalovacím procesem napsal, že vakcína pro malé děti do pěti let by mohla být k dispozici na konci února, což je dříve, než se původně čekalo. Podle agentury AP by preparát mohl být pro nejmladší Američany dostupný v březnu.

Studie společností Pfizer a BioNTech ukazují, že dvě dávky vakcíny malé děti chrání proti covidu-19 a jsou bezpečné. Firmy zatím FDA předkládají výsledky studií zahrnující podání dvou dávek, ale později chtějí dodat i výzkum vlivu třetí dávky.

V prosinci obě firmy oznámily, že u dětí od šesti měsíců do dvou let se po podání desetiny dávky vakcíny pro dospělé vytvořila imunitní odpověď podobná jako u mladých lidí od 16 do 25 let. Ve skupině od dvou do čtyř let byla tato odpověď imunitního systému méně výrazná.

Covid-19 u dětí sice nemá většinou vážný průběh, ale američtí pediatři upozornili, že varianta omikron malé děti ohrožuje více než jiné, což se projevilo na zvýšeném počtu hospitalizací.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď