Pfizer a BioNTech: Tři dávky vakcíny podle prvotní studie chrání před omikronem

foto Očkovací vakcína proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech - ilustrační foto.

Washington/Berlín - Společnosti Pfizer a BioNTech dnes oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny proti nové koronavirové variantě omikron. Výsledky podle nich naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vakcína vysokou úroveň ochrany proti onemocnění, informují zahraniční média. Němečtí odborníci ale varují, že dvě dávky očkování na omikron nemusejí stačit.

"Nevypadá to dobře pro dvakrát očkované. Třetí dávka je nutná," napsal na twitteru berlínský virolog Christian Drosten. Také jeho kolegyně z univerzity ve Frankfurtu Sandra Cieseková podotkla, že dvě dávky očkování nevedou k tak silné obrané reakci proti omikronu jako proti jiným variantám koronaviru. Podle Ciesekové je protilátková reakce až 37krát slabší ve srovnání s tím, jak dobře očkování funguje proti variantě delta.

To připouštějí i výrobci očkování Pfizer a BioNTech, podle nichž dvoudávkový režim vytváří výrazně méně neutralizujících protilátek ve srovnání s testy na dřívějších podobách viru SARS-CoV-2. Ovšem třetí dávka jejich hladinu zvyšuje na 25násobek a dostává ji na podobnou úroveň jako dvoudávkový režim při prvotní klinické studii.

Agentura Reuters uvádí, že dnešní oznámení přináší první oficiální informace od některého z výrobců covidové vakcíny ohledně účinnosti proti nákaze variantou omikron, která byla poprvé zjištěna v listopadu na jihu Afriky a nyní se šíří po celém světě. Kvůli vysokému počtu mutací v genetickém kódu této varianty panují obavy z její schopnosti obcházet lidskou imunitu. Předběžné poznatky nasvědčují tomu, že omikron je nakažlivější než předchozí varianty, ale nezpůsobuje vážnější onemocnění.

"Z těchto předběžných dat je jasné, že ochrana se s třetí dávkou zlepšuje," uvedl šéf Pfizeru Albert Bourla. Výkonný ředitel společnosti BioNTech Ugur Sahin doplnil, že na základě nových zjištění by třídávkový režim mohl poskytovat dostatečnou ochranu před covidem-19. Podle společného prohlášení by se nakonec mohlo ukázat, že účinný proti vážnému průběhu nemoci je i režim dvoudávkový.

Konsorcium dvou firem, které spolupracují na vývoji covidové vakcíny, zároveň uvedlo, že pracuje na nové verzi očkovací látky namířené specificky proti variantě omikron. Výrobci doufají, že dostupná bude do března.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 23. května 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď