Pevnost Hanička na Rychnovsku, včetně podzemí, otevře 26. května

foto Ilustrační foto - Dělostřelecká tvrz Hanička, která byla postavená před druhou světovou válkou nedaleko Rokytnice v Orlických horách, zahájila 1. května návštěvnickou sezonu. Návštěvníky čekají novinky ve vstupní expozici i podzemních sálech, podařilo se také opravit omítky pěchotního srubu U lomu. Na snímku je dělostřelecký srub R-79.

Rokytnice v Orlických horách (Rychnovsko) - Prvorepubliková pohraniční pevnost Hanička u Rokytnice v Orlických horách zahájí sezonu v úterý 26. května. Návštěvníci se opět podívají i do podzemních prostor, o týden později se nabídka rozšíří o zcela nový prohlídkový okruh, řekl ČTK vedoucí muzea Hanička Pavel Minář. Kapacita prohlídek bude kvůli dodržování přísnějších hygienických pravidel výrazně snížena.

"Od úterý bude otevřeno každý den. Návštěvní doba bude od 9:30 do 14:00 se třemi garantovanými prohlídkami, a to v 10:00, ve 12:00 a ve 14:00 hodin," řekl ČTK Minář.

Další vlna rozvolňování opatření kvůli koronaviru se 25. května týká také památek, od pondělí mohou otevřít včetně interiérů. Správci pevnosti přizpůsobí návštěvnický řád specifickým podmínkám, jako jsou například stísněné podzemní prostory.

"Velmi výrazně tedy musíme zredukovat prohlídky, co se týče počtu osob, z 50 možných bude chodit 15 lidí. Ve vnitřních prostorách tvrze, a to včetně provozní budovy, bude také povinnost zakrytí dýchacích cest nebo dezinfekce rukou. Je to nezbytně nutné, protože podzemní prostory jsou jedny z nejrizikovějších, stoprocentní vlhkost a pět stupňů nad nulou je přesně to, co má virus rád," řekl ČTK Minář.

Pokud muzeum sežene dostatek brigádníků, zvýší počet prohlídek. "Za jednu hodinu bychom pak byli schopni obsloužit až 45 lidí, mohli bychom posílat 15tičlenné skupiny za sebou už po 20 minutách. Zatím je ale brigádníků nedostatek," řekl ČTK Minář.

Dvakrát týdně budou technické služby města Rokytnice v Orlických horách, kterému pevnost patří, dezinfikovat venkovní prostory, včetně laviček. Pracovníci muzea budou jednou týdně uvnitř objektů dezinfikovat zábradlí.

Pevnost Hanička se letos návštěvníkům představí v podobě blízké té z roku 1938. Od června přibude ke standardnímu, asi kilometr dlouhému prohlídkovému okruhu, nový, který návštěvníky zavede do zrekonstruovaného dělostřeleckého srubu pevnosti Na Mýtině.

Pevnost Hanička, která vznikla ve 30. letech 20. století, patří mezi takzvané tvrze, tedy soustavy vzájemně propojených objektů a na ně navazujících samostatných srubů těžkého opevnění. Haničku tvoří šest v podzemí propojených objektů. Jde o součást linie těžkého opevnění předválečného Československa. V letech 1972 až 1975 byla Hanička krátce otevřená pro turisty. Poté se lidem znovu otevřela až v roce 1995. Město Rokytnice v Orlických horách památku postupně opravuje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 5:00 0°C

Celá předpověď