Nakažených je v Jižní Koreji přes 10.000, v Íránu 3294 obětí

foto Lidé v rouškách se procházejí po ulici v jihokorejském Soulu (na snímku z 2. dubna 2020).

Peking/Soul/Teherán - Počet lidí nakažených koronavirem v Jižní Koreji překonal hranici 10.000. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi 86 případů nákazy a pět mrtvých. V pevninské Číně za čtvrtek přibylo 31 nových potvrzených případů nákazy a čtyři další úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje.

Počet lidí nakažených koronavirem v Jižní Koreji překonal dnes hranici 10.000. Za posledních 24 hodin přibylo v zemi 86 nových potvrzených případů, informovala agentura Kjódó. Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podlehlo v Jižní Koreji celkem 174 lidí. Severní Korea nadále tvrdí, že v zemi není jediný nakažený člověk. Odborníci o pravdivosti tohoto tvrzení ale silně pochybují, upozornila agentura AP.

Polovina nově potvrzených jihokorejských případů pochází podle úřadů z hlavního města Soulu a jeho okolí. Celkem hlásí Jižní Korea 10.062 nakažených. Za posledních 24 hodin nemoci COVID-19 podlehlo pět lidí, a bilance obětí tak vzrostla na 174. Vyléčilo se přes 6000 nakažených.

Agentura AP upozornila, že v posledních dnech přibývá v Jižní Koreji mnohem méně nových případů, než tomu bylo na konci února či v první polovině března. Nejvíce případů za předchozí den ohlásil Soul 3. března  (851). Více než 150 případů za den zaregistrovaly úřady naposledy 19. března.

Jihokorejská vláda ovšem neztrácí ostražitost a dál pátrá po ohniscích nákazy, nyní především v hlavním městě Soulu. Zvláštní pozornost věnují úřady také lidem, kteří do země přijíždí ze zahraničí. Před časem začaly přísněji kontrolovat dodržování karantény poté, co někteří cizinci povinnou čtrnáctidenní izolaci nedodrželi. Jižní Korea zatím zaznamenala 647 případů nákazy u lidí, kteří přijeli z ciziny. Nyní je v zemi v domácí karanténě více než 27.000 lidí.

Severní Korea nadále tvrdí, že nemá "ani jediného" nakaženého koronavirem. Odborníci o tom ale silně pochybují už kvůli tomu, že KLDR sousedí s Čínou i Jižní Koreou, dvěma nejpostiženějšími zeměmi ve východní Asii. Dnes KLDR oznámila, že v karanténě kvůi možné infekci zůstává už jen asi 500 lidí.

Pevninská Čína hlásí 31 nových případů a čtyři mrtvé

V pevninské Číně za čtvrtek přibylo 31 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a čtyři další úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom dnes informovala agentura Reuters. Počet infikovaných je o čtyři nižší, než byl ve středu. S výjimkou dvou byly všechny nové případy nákazy zjištěny u lidí, kteří se do Číny vrátili z ciziny.

Čínské úřady začaly tento týden zveřejňovat také počty pacientů s koronavirem, kteří nejeví příznaky onemocnění. Až dosud do statistik tyto pacienty nezahrnovaly. To ale znepokojovalo veřejnost, protože i pacienti bez příznaků mohou koronavirus přenášet. Ve čtvrtek úřady v pevninské Číně, tedy bez Hongkongu a Macaa, zaznamenaly 60 nových infikovaných bez příznaků onemocnění. Ve středu jich bylo 55, v úterý 130.

Na nemoc COVID-19 za posledních 24 hodin v pevninské Číně zemřeli čtyři lidé. Ve středu hlásily úřady šest obětí.

Podle oficiálních statistik se v pevninské Číně od počátku epidemie nákaza prokázala u 81.620 lidí. Nemoci COVID-19 z nich podlehlo 3322 osob.

V sobotu v 10:00 místního času (4:00 SELČ) budou v Číně lidé držet tři minuty ticha za "mučedníky", kteří zemřeli v boji proti nemoci COVID-19, uvedla agentura Nová Čína. Znít budou sirény a klaksony automobilů, houkat budou také vlaky a lodě.

V provincii Chu-pej, ze které se začala na konci loňského roku nákaza šířit do dalších částí Číny a posléze i do celého světa, ve čtvrtek nezaznamenali žádný nový případ infekce. Všechny čtyři čtvrteční oběti COVID-19 pocházeli ale právě z této provincie.

Předseda Komunistické strany Číny ve městě Wu-chan, které je metropolí provincie Chu-pej, dnes varoval, že riziko nového šíření koronaviru ve městě zůstává vysoké. Obyvatele osmimilionového města stranický funkcionář Wang Čung-lin vyzval, aby dál dodržovali preventivní opatření.

Koronavirus má v Íránu 3294 obětí, přibylo 134 mrtvých

Koronaviru v Íránu podlehlo za uplynulých 24 hodin 134 lidí, počet obětí tak vystoupal na 3294. Nakažených bylo zaznamenáno 53.183. S odvoláním na mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters. Íránská média informují o nepokojích v několika věznicích a útěku mnoha vězňů ze zařízení na západě země.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví uvedl, že 4035 nakažených je "na pozorování", což podle Reuters může znamenat, že jde o pacienty ve vážném stavu. Dohromady 17.935 lidí se už podle ministerstva zotavilo.

Írán je koronavirem nejzasaženější zemí Blízkého východu. Úřady žádají občany, aby se zdržovali doma, a zakázaly až do 8. dubna cesty mezi jednotlivými městy. Mezi nakaženými je několik politiků včetně 23 poslanců a předsedy parlamentu.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville dnes řekl, že v Íránu a některých dalších zemích se bouří vězni, kteří ztrácejí kontakt s rodinami. Íránská média informují o vzpourách v několika věznicích a hromadném útěku z věznice na západě. Země přitom dočasně propustila 100.000 trestanců, aby omezila šíření koronaviru ve věznicích. Podle Colvilla tvoří oněch 100.000 propuštěných 40 procent celkového počtu vězňů v Íránu.  

"Zhrozili jsme se nad zprávou o smrti mladistvého odsouzence, kterého zbili dozorci. Ti vězni protestovali proti vězeňským podmínkám a proti tomu, že nebyli dočasně propuštěni," řekl mluvčí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď