Pěvkyně Dagmar Pecková představí v dubnu nové album

foto Pěvkyně Dagmar Pecková, která vydává své první vánoční album s názvem Zrození, poskytla 24. října 2018 v Praze rozhovor České tiskové kanceláři.

Praha - Přední česká operní pěvkyně Dagmar Pecková představí 7. dubna ve Foru Karlín v Praze své nové album The Magical Gallery, k němuž hudbu složil Darek Král. Hostem koncertu, na němž se spojí mezzosoprán s elektronickou hudbou, bude soubor Epoque Quartet. Ve videoprojekci se objeví tenorista Richard Samek. ČTK o tom informoval producent koncertu Robin Suchánek.

"S Darkem Králem jsme se poznali v roce 2015 při spolupráci na árii pro divadelní inscenaci v Klicperově divadle v Hradci Králové. Nedlouho poté také vznikl nápad na vytvoření netradičního konceptuálního alba. Lákalo mě, že budu mít v repertoáru skladby napsané výhradně pro mne, kdy jako jejich první interpretka jim budu moci vtisknout prvotní a neodvozenou tvář," uvedla Pecková.

Skladatel a producent Král se při tvorbě skladeb inspiroval obrazy mistrů, jako jsou Edgar Degas, Toulouse-Lautrec, Édouard Manet, Claude Monet, Amedeo Modigliani, Gustav Klimt a Egon Schiele. Předlohami se stala také plátna Vincenta van Gogha a Johna Singera Sargenta. Autora hudby oslovila díla malířů, v jejichž tvorbě je patrná nejen fascinace malbou, ale zároveň je zřetelný i sociální aspekt, který je ovlivňoval.

"Společným jmenovatelem vybraných výtvarných děl je pocit osamění, smutku, bolestného osudu, který tito malíři velmi citlivě vnímali. Proto často zobrazovali ženy na okraji společnosti, ženy s pohnutým osudem, a to vše v mistrovské podobě," uvedl Král.

Každá skladba je inspirována některým z obrazů a navíc je zpívána v rodném jazyce daného malíře. O texty skladeb ve francouzštině, v italštině, němčině a v češtině se postarali Luciano Lagazzi, Guillaume Basset, Kate Hamsíková a Radka Stahrová.

K projektu byly přizvány další osobnosti ze světa klasické hudby - harfistka Jana Boušková, violoncellistka Zuzana Dostálová, Epoque Quartet a tenor Richard Samek.

Osmapadesátiletá rodačka z Chrudimi Pecková se pravidelně objevuje na koncertních pódiích i operních scénách evropských metropolí. Je držitelkou ceny Thálie za rok 1999 za titulní roli v Bizetově opeře Carmen na scéně Národního divadla v Praze. Před třemi lety se představila v projektu Hříšnice na několika festivalech. Před třemi lety svým projektem Wanted sestaveným z písní německého skladatele Kurta Weilla proměnila zaplněnou pražskou Lucernu v kabaret z minulého století. Předloni Pecková pokřtila svoji nahrávku Píseň o zemi, kterou natočila pod vedením dirigenta Petra Altrichtera a představila knihu Pecková - Dítě štěstěny, která je jejím rozhovorem s houslistou a hudebním skladatelem Lukášem Kutou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď