Pěvec Adam Plachetka na střeše Lucerny pokřtil své CD Zimní cesta

foto Operní pěvec Adam Plachetka pokřtil 29. srpna 2019 v Praze svoje nové CD s názvem Zimní cesta.

Praha - Operní pěvec, basbarytonista, Adam Plachetka na střeše Lucerny pokřtil své nové CD Zimní cesta od rakouského skladatele Franze Schuberta. Nahrávka vyjde v Radioservisu Českého rozhlasu ze záznamu Plachetkova květnového koncertu v Rudolfinu, při kterém ho doprovázel klavírista Gary Matthewman. K prodeji bude od září. CD obsahuje 24 písní, například Gute Nacht (Dobrou noc) nebo Die Krähe (Vrána). V lednu si poprvé zazpívá v pražské O2 areně. Novinářům to dnes řekl sám Plachetka.

Fotogalerie

"Francouzština je těžká, musel bych se ji doučit. Úplně něco jiného je jí mluvit a zazpívat nějaké šansony. Navíc ji každý chce jinak, například velmi těžké je při zpívání francouzské "r" ", řekl ČTK Plachetka. Zpívá v mnoha jazycích, nejvíce v němčině. Ve Vídni již deset let žije, němčina je pro něj tedy přirozenější než například angličtina. Italsky se zase povinně učil na konzervatoři, navíc je v italštině podle Plachetky přibližně 60 procent oper. Letos zpíval i dvě české opery, Dalibora a Libuši.

"Původně jsou Schubertovy písně pro tenor, ale vlastně se to pro něj nehodí, je to pro hluboký, krásný hlas, který má právě Adam," řekl operní pěvec Štefan Margita, jenž na CD spolupracoval. Plachetka obdržel za reprezentování České republiky ve světě cenu Czech Top 100 Ambasador.

Režisér Martin Kubala o jeho kariéře 27. září uvede dokument v rámci festivalu Zlatá Praha.

"Písně od Schuberta mi dělají dobře, je to můj oblíbený skladatel. Bez něho by historie písně vypadala úplně jinak," dodal Plachetka.

Adam Plachetka se v červnu představil jako král Vladislav v premiéře nového nastudování opery Bedřicha Smetany Dalibor na festivalu klasické hudby, 62. ročníku Smetanovy Litomyšle, který tak zahájil. V září odjíždí na čtyřměsíční angažmá do Chicaga a New Yorku, kde si zazpívá v rolích Figara představení Lazebník sevillský a hraběte Almavivy z Figarovy svatby. V lednu pak vystoupí poprvé na samostatném koncertě v pražské O2 areně se zpěvačkou Evou Pilarovou.

Čtyřiatřicetiletý pěvec vystudoval Pražskou konzervatoř a HAMU. Je laureátem několika soutěží, například Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Dosud ve své kariéře odehrál na 700 představení a 170 koncertů. Mezi jeho vrcholné role patří Don Giovanni, Přemysl z Libuše nebo Figaro z Figarovy svatby.

Plachetka zpíval Dona Giovanniho lidem ve vanách 

Adam Plachetka večer zpíval lidem ležícím ve vanách s vodou na střeše Lucerny árie z opery Don Giovanni od Wolfganga Amadea Mozarta. Nádob s vodou bylo 30, využilo je ale jen devět odvážlivců, kteří si do nich lehli ve společenském oblečení, někteří s vínem v ruce. Mezi nimi byl i kavárník Ondřej Kobza, který má střešní prostor pronajatý. Zbylých pár desítek návštěvníků naslouchalo zpěvu na židlích nebo ve stoje.

Kobza před začátkem zpěvu účastníky přemlouval, aby možnosti poslechnout si operní zpěvy ve vaně využili, jde podle něj o nezapomenutelnou událost. "Jsou tady ručníky, je docela žádoucí, abyste si, pokud budete chtít, lehli do vany. Pokud budu ve vaně ležet jenom já, tak budu smutný," řekl. Vstupné na akci, kde kromě Plachetky vystoupilo několik dalších zpěváků, činilo podle webu GoOut 950 korun. Samotné hudební vystoupení trvalo zhruba půl hodiny.

Kobza uvedl, že by chtěl akcí připomenout a udělat na okamžik z Prahy lázeňské město, kde se lidé setkávají. Atmosféra podle něj při akci může být intimní a je tím pravým pro poslech vážné hudby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď