Petřínská rozhledna svítí jako maják, připomíná zrušený festival

foto Jako maják svítící do dálky a symbolizující naději české kultury v době koronavirové pandemie se 15. října 2020 večer rozsvítila Petřínská rozhledna. Instalace Krištofa Kintery se rozzářila v okamžik, kdy měl v hlavním městě začít festival světla Signal.

Praha - Jako maják svítící do dálky a symbolizující naději se dnes večer rozsvítila Petřínská rozhledna. Instalace Krištofa Kintery se rozsvítila v okamžik, kdy měl v hlavním městě začít festival světla Signal. Ten pořadatelé zrušili na poslední chvíli v reakci na opatření proti koronaviru. Maják bude svítit do dnešní půlnoci.

Fotogalerie

Instalaci Maják mohli Pražané spatřit poprvé už v roce 2013 na prvním ročníku Signal Festivalu. Představuje podle pořadatelů vzpomínku na tvrdé začátky stejně jako podporu české kultury. Organizátoři Signal Festivalu se rozsvícením pražské rozhledny také připojili k aktivitám Majáky české kultury a #majakprokulturu, které se od pondělí rozsvěcují po celé republice v místech, kde by se v danou chvíli nebýt pandemie odehrávaly koncerty, filmové projekce, vernisáže výstav nebo divadelní představení.

Maják je pohledovou instalací. Organizátoři respektují nouzový stav a bezpečnostní opatření. Charakter instalace dovolí každému divákovi, aby se na ni podíval v klidu, sám, během cesty z práce, během procházky. Shromažďování osob za účelem návštěvy instalace je vyloučeno.

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Osmý ročník festivalu, který se měl konat od 15. do 18. října, měl návštěvníkům nabídnout 15 instalací na 12 místech. Tématem ročníku byl Plan B. Festival společně s vizuálními umělci řešil environmentální témata, posléze také umělecké zpracování dopadu pandemie na život člověka.

Festival byl zrušen minulý týden po jednání s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Jak festival naloží s letošním ročníkem a vyrobenými uměleckými díly, oznámí pořadatelé v následujících týdnech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 22. října 2020

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď