Petříček se setkal s Trumpovým bezpečnostním poradcem Boltonem

foto Český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Washington - Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky národní bezpečnosti John Bolton ocenil český přístup ke kybernetické bezpečnosti. ČTK to po jednání s Boltonem řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček, podle kterého obě strany vyjádřily zájem i na větší výměně zkušeností v oblasti kybernetické bezpečnosti mezi podobně smýšlejícími státy. Petříček s Boltonem jednal také o Afghánistánu; dohodli se na intenzivnější komunikaci ohledně amerických plánů. Stahování amerických a českých vojsk ze země podle Petříčka není na pořadu dne.

Podle vyjádření českého ministerstva zahraničí označila americká strana český postoj k ochraně kritické infrastruktury za inspirativní. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v prosinci varoval před výrobky čínské komunikační společnosti Huawei, o jejich rizicích dlouhodobě mluví i Spojené státy.

Podle Petříčka mají obě země zájem na výměně zkušeností v kybernetické bezpečnosti a chtějí spolupracovat i v OSN na nastavení příslušných standardů. Český ministr ale upozornil americké partnery, že Česko usiluje také o společný postup Evropské unie v rámci kybernetické bezpečnosti.

Petříček s Boltonem jednal rovněž o situaci v Afghánistánu i s ohledem na mírová jednání, která se v zemi vedou. Podle něj by politický dialog mohl situaci v zemi, v níž se bojuje od roku 2001, uklidnit. Petříček zároveň uvedl, že Česko má zájem o průběžné informace americké strany o jejích plánech ohledně dalšího postupu v AFghánistánu. Rychlé stahování vojáků ale nevidí jako aktuální.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 13:00 30°C

Celá předpověď