Petříček otevřel konzulát v Manchesteru, pomůže Čechům po brexitu

foto Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Manchester (Británie) - Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes otevřel český generální konzulát v Manchesteru, který má pomoci českým občanům i firmám v nejisté době odchodu Británie z Evropské unie. Druhé české diplomatické zastoupení v Británii bude podle něho přínosem pro krajany žijící v severní Anglii. Zároveň má pomoci českým společnostem udržet se na britském trhu i po brexitu.

"I po odchodu Británie z Evropské unie chceme udržovat dobré vztahy, máme zájem rozvíjet spolupráci například v oblasti inovací," řekl Petříček novinářům při otevření konzulátu. Právě Manchester a okolí je důležitou průmyslovou oblastí, kde sídlí vědecká a inovativní centra.

Ministr dodal, že kolem odchodu panuje velká nejistota a unijní země včetně Česka čekají na další krok vlády v Londýně.

"Možnost prodloužení (procesu odchodu) je na stole, ale Evropská rada (vrcholná schůzka EU) zasedá za pár dní a bude důležité, aby Británie předtím řekla, co od Evropské unie očekává," podotkl Petříček s odkazem na čtvrteční začátek unijního summitu v Bruselu. Česko podle něho nic nemění na stanovisku, že v případném schvalování odkladu brexitu, s nímž musí souhlasit všech 27 zbývajících členských zemí, nebude klást překážky.

V Británii žije odhadem okolo 100.000 Čechů. Londýnskému velvyslanectví odlehčí konzulát například při vyřizování žádostí o české občanství u potomků českých přistěhovalců, kteří se obávají, že přijdou o některá svá práva po odchodu Británie z EU. České občanství jim zajistí například jednodušší cestování po unijních zemích.

Podle generálního konzula Iva Losmana budou moci lidé vyřizovat v Manchesteru například cestovní pasy či matriční dokumenty. Londýn také už nebude jediným místem, kde půjde na dálku vhodit hlas při českých volbách.

Podle Petříčka bude mít konzulát na starosti severní Anglii, Skotsko a Severní Irsko. Nové diplomatické zastoupení má zejména zpočátku vyřizovat dotazy českých občanů o tom, jak to bude s jejich statusem po brexitu.

"Nicméně stále platí to, že Británie nám řekla, že chce zachovat postavení občanů žijících dlouhodobě v Británii tak, aby se pro ně nic zásadního nezměnilo," dodal šéf české diplomacie.

Ministr se během slavnostního otevření konzulátu setkal s několika veřejně činnými českými rodáky žijícími v Manchesteru a okolí. Byli mezi nimi například umělec a pedagog Pavel Büchler, houslistka Gabriela Demeterová či policista a zakladatel krajanského spolku Petr Torák.

České zájmy na britských ostrovech do současnosti vedle velvyslanectví v Londýně zastupovaly ještě honorární konzuláty v Edinburghu a Belfastu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď