Lidé vracející se do ČR budou muset do karantény

foto Ilustrační foto - Zdravotníci v ochranných oblecích kontrolují 25. března 2020 v Praze cestující z autobusu, který přivezl z Itálie zpět do vlasti české občany, kteří se ze země nemohli dostat. V zahraničí stále zůstávají stovky Čechů, ministerstvo zahraničí se jim snaží pomoci k návratu. Z evropských zemí Čechy přivážejí autobusy, pro vzdálenější oblasti ministerstvo organizuje evakuační lety.

Praha - Do povinné dvoutýdenní karantény bude muset s výjimkami každý, kdo se vrátí do České republiky. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informoval o tom vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet tak reaguje na zhoršení koronavirové pandemie ve světě. Dosud se povinnost karantény týkala pouze lidí vracejících se z rizikových destinací, na kterém je 19 zemí, mimo jiné USA, Španělsko, Itálie, Německo, Rakousko, Francie, Austrálie nebo Velká Británie.

Usnesení má podle Hamáčka celou řadu výjimek. Jednou z nich jsou takzvaní pendleři, kteří pracují v Německu a Rakousku ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách. Ostatní pracovníci v těchto zemích nemohou vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do Česka je čeká karanténa. Výjimku mají také například diplomaté nebo lidé transportující plazmu či krev.

Dosud platná pravidla pro návrat z rizikových zemí nakazovala karanténu dospělých i dětí, kteří jsou občany České republiky, a cizincům s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů na území Česka. Pro ostatní jsou hranice zavřené. Nově stanovená pravidla se také týkají občanů ČR a cizinců s pobytem nad 90 dnů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď