Petříček: Lidská práva byla a budou součástí české diplomacie

foto Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Praha - Lidská práva po sametové revoluci byla a v budoucnu i budou součástí české diplomacie. Rok 1989 znamenal pro českou diplomacii pomyslný reset po 40 letech komunistické totality, jednoznačnou prioritou polistopadového směřování je členství v západních strukturách. Dnes to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na akci Odpoledne s českou diplomacií, kterou při příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce pořádá české ministerstvo zahraničních věcí.

"Diplomatická tradice první republiky byla sice silná, po revoluci jsme ale začínali od nuly. Čtyřicet let komunistického režimu si vyžádalo daň i na zahraniční politice. Český stát nicméně nyní ví, kdo jsou jeho přátelé a kdo představuje nebezpečí," řekl Petříček, podle nějž jsou jednoznačné milníky české zahraniční polistopadové politiky vstup do Severoatlantické aliance a Evropské unie, které představují garanci bezpečnosti České republiky.

Téma lidských práv podle něj bylo po roce 1989 neoddělitelnou součástí československé a později české zahraniční politiky. Petříček se bude zasazovat o to, aby tato tradice přetrvala i v budoucnu.

Česko dnes podle Petříčka čelí hybridním bezpečnostním hrozbám, jako je terorismus či ilegální migrace. Případ Ruskem anektovaného Krymu či války v Donbasu také ukazuje, že reálné jsou i ozbrojené konflikty. Tyto výzvy jsou podle něj řešitelné pouze soudržností západního společenství, které s Českem sdílí společný hodnotový systém. Česko podle něj musí usilovat o zachování současného systému mezinárodního práva a institucí, které v současné době čelí zvýšenému tlaku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď