Fiala na kongresu ODS obhájil mandát, nováčkem ve vedení je Baxa

foto V Ostravě začal 13. ledna 2018 dvoudenní volební kongres ODS. Na snímku na velkoplošné obrazovce (vpravo) a "živě" (vlevo v pozadí) úřadující předseda strany Petr Fiala při projevu.

Ostrava - Petr Fiala dnes na kongresu v Ostravě obhájil pozici předsedy Občanské demokratické strany (ODS). Nejužší vedení strany se výrazně nezměnilo. Nováčkem ve Fialově týmu se stal poslanec Martin Baxa. Další místopředsedové svou funkci obhájili, první místopředsedkyní tak zůstala Alexandra Udženija, stejně tak ve funkci místopředsedů setrvávají Evžen Tošenovský, Martin Kupka a Miloš Vystrčil. Fiala vyzdvihl, že jeho tým dostal od delegátů silný mandát.

Ve volbě předsedy třiapadesátiletý Fiala neměl protikandidáta a na kongres mířil s podporou ze všech regionů, podobně silnou pozici měla před kongresem rovněž Udženija. Fiala získal 451 ze 483 platných hlasů, hlasovalo tak pro něj zhruba 90 procent všech delegátů. Tak výrazná podpora účastníků kongresu ho podle jeho slov překvapila. Delegátům Fiala slíbil, že je ani voliče nezklame.

Video: Fiala na kongresu ODS v Ostravě obhájil mandát
13.01.2018, 22:00, autor: Moravec David, zdroj: ČTK

"My jsme dostali silný mandát proto, abychom pokračovali v této cestě, abychom tady dále reprezentovali tradiční, slušnou, kompetentní pravicovou politiku, která je postavena na jasných hodnotách a programu," uvedl Fiala. Vývoj kongresu je podle něj jasným důkazem toho, že politika ODS je jednotná a strana bude ještě silnější než doposud. Také Udženija vyzdvihla jednotu ODS, strana je podle ní čitelná.

Fiala připomněl, že když se před čtyřmi lety stal předsedou strany, společně se členy ODS museli zachraňovat právo na existenci strany a holý politický život. V současnosti je podle něj strana ve zcela odlišné situaci, z čehož vychází také jeho představa o dalším směřování ODS. V následujícím období chce proto obnovit silné postavení ODS a v dalších parlamentních volbách získat o 50 procent více voličů. Nyní je ODS v Poslanecké sněmovně druhou nejsilnější stranou, když v nedávných volbách získala 11,3 procenta hlasů.

"V následujícím období plně obnovíme étos Občanské demokratické strany jako silné a spolehlivé reformní pravicové strany. Moderní strany pro moderní stát, pro Česko, které je silné, efektivní a bezpečné," řekl v nominačním projevu Fiala.

Opakovaně rovněž apeloval na voliče, aby se účastnili prezidentských voleb. Další mandát prezidenta Miloše Zemana totiž podle jeho mínění není v nejlepším zájmu České republiky. Výsledek prvního kola prezidentských voleb, z něhož se Zemanem postoupil do druhého kola Jiří Drahoš, podle Fialy dává velkou šanci na změnu ve funkci prezidenta ČR. Pro ODS je podle předsedy důležité, aby byl na Hradě prezident, který nerozděluje společnost, nezpochybňuje zahraničně-politickou orientaci Česka a ctí ducha Ústavy.

Předsedové sněmovních stran si v reakcích všimli silného mandátu, který Fiala získal. Na sociálních sítích mu popřál i předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš, jehož vládu Fiala na kongresu kritizoval.

Fiala poukazoval na to, že předseda hnutí ANO Babiš chce vládnout sám, přestože nedostal od voličů žádný mandát na jednobarevnou menšinovou vládu. Podle Fialy Babiš neprojevil žádnou seriózní vůli k většinové koalici a hnutí ANO promarnilo dva a půl měsíce a nevyužilo je na jakékoli seriózní jednání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 11:00 13°C

Celá předpověď