Petr a Hana Ulrychovi prožívají rok plný významných jubileí

foto Ilustrační foto - Sourozence Ulrychovy (na snímku z 27. února) čekají letos samá výročí - a s nimi spojená práce. Oslaví padesát let společného vystupování i 40 let od založení skupiny Javory, další skupina Javory beat vznikla před pěti lety. Petr Ulrych se stal 21. února sedmdesátníkem a jeho sestru čeká 31. března oslava pětašedesátin. U Supraphonu jim vyjde bilanční 3CD.

Praha - Pro sourozence Petra a Hanu Ulrychovi je letošní rok plný významných jubileí v jejich soukromém i hudebním životě. Zpěvák, skladatel a textař Ulrych 21. února završil 75 let a jeho mladší sestra Hana dnes slaví sedmdesátiny. Před 45 lety vyšlo jejich nejznámější album Nikola Šuhaj loupežník a letos je tomu 55 let, kdy se oba sourozenci setkali v kapele Vulkán. Za jejich dlouholetou spoluprací je umění dělat kompromisy, řekli sourozenci v rozhovoru s ČTK.

"Dohady jsou, o tom by vám mohli vyprávět členové našich kapel, ale není to nic závažného, spíše takové malichernosti. Odjakživa nás spojuje muzika," uvedla Ulrychová.

První oficiálně vydaná dlouhohrající deska Ulrychovým vyšla v roce 1971 pod názvem 13 HP. Jejich legendární album Nikola Šuhaj loupežník se objevilo o tři roky později a letos vychází v reedici. Po předchozím beatu, rocku a popu se tato nahrávka stala začátkem cesty Ulrychových k umělecké i lidské provázanosti s folklórní muzikou ve skupině Javory.

"Přesvědčil jsem Hanku, abychom začali úplně odlišný žánr. Skupina Javory je sama o sobě hudebním žánrem a projekt Javory beat ukazuje naše bigbítové kořeny. Je velký omyl naše skladby zařazovat mezi nějaké lidovky, ty necháváme lidovým kapelám, my hrajeme svoje písničky," sdělil Ulrych.

Album Nikola Šuhaj loupežník se dočkalo mimořádného posluchačského ohlasu, ale také oficiálního ocenění například v podobě ceny Bílá vrána časopisu Mladý svět. Obal letošní reedice je rekonstruován podle původního a obsahuje kompletní texty, vzpomínky tvůrců a dobové fotografie. Ve formátu CD byl premiérově přidán bonus se sedmi písněmi ze sólového alba Hany Ulrychové Pojďte dál, chci být chvíli s Vámi z roku 1976, na kterém se autorsky podílel bratr Petr.

Své koncertní aktivity nyní Ulrychovi směřují k výročnímu programu, který je průřezem jejich umělecké kariéry. Mimořádné koncertní křty reedice se uskuteční 12. května v brněnském Mahenově divadle a 13. května v pražském divadle Hybernia, kde sourozenci zahrají se svojí skupinou Javory, projektem Javory beat i zajímavými hosty. "Naši hosté vystoupí jako 'Javory old' včetně Jiřího Pavlici a zahrají písně Až jednou červánky a Eržika z Nikoly Šuhaje," podotkl Ulrych.

Petr a Hana Ulrychovi plánují i další koncerty. Těší je, že stále hrají před plnými sály. "Lidé chodí, což je pro nás ke sklonku kariéry a sklonku života úžasná věc. Ale ještě nekončíme," prohlašují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď