Petici za lepší podmínky zaměstnanců pošty podepsalo 14.000 lidí

foto Česká pošta, pobočka, klienti - ilustrační foto.

Praha - Zlepšení pracovních a mzdových podmínek zaměstnanců České pošty požaduje petice, kterou podepsalo zhruba 14.000 lidí. Organizátoři z řad poštovních odborářů ji dnes předali předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD). Horní komora bude záležitost řešit mimo jiné na některé ze svých schůzí.

Petice požaduje především "spravedlivou úhradu nákladů základních poštovních služeb", které poštu podle odborářů stojí dvě miliardy korun ročně, ale stát ze zákona hradí maximálně jejich čtvrtinu. Česká pošta tyto služby musí platit z velké části sama a řeší to úsporami. "Nejvíce nedostatek peněz pociťují zaměstnanci, kteří pracují za nízké mzdy a často ve špatných pracovních podmínkách," uvedla předsedkyně poštovních odborářů Jindřiška Budweiserová.

Mzdy většiny zaměstnanců České pošty jsou podle ní pod úrovní průměrné mzdy v národním hospodářství, přestože za poslední tři roky mzdy rostly o zhruba 13 procent. "Průměrná mzda v národním hospodářství v roce 2017 byla zhruba 28.500 Kč, zatímco u České pošty jen necelých 24 000 Kč. Nutno říci, že průměrné mzdy dosáhne jen málo zaměstnanců, a jejich převážná část pracuje za méně než 20.000 korun," uvedla odborářka.

Pro zaměstnance pošty je podle ní nezbytné, aby stát spravedlivě přistupoval k poštovním službám obdobně jako k službám v autobusové a železniční dopravě a hradil také náklady na základní poštovní služby. Stávající zákonná výše limitu úhrady čistých nákladů na základní poštovní služby je podle odborářů nedostatečná. Stát na základní poštovní služby přispívá půlmiliardou korun, zatímco Správě železniční a dopravní cesty dává 13 miliard korun, Českým drahám 14 miliard korun a autobusovým dopravcům 4,5 miliardy korun ročně. Petice proto požaduje zvýšení limitu v rámci chystané novely poštovního zákona.

Petici sestavil Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, který sdružuje kolem 9000 odborářů mezi zaměstnanci České pošty. Vedle Senátu petici dostanou i vláda a Sněmovna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď