Petice žádá ČOV, aby všemi prostředky bránil startu Rusů a Bělorusů na OH

foto Logo spojující v sobě zlatou medaili, olympijský oheň a tvář Marianne bude provázet olympijské a paralympijské hry v Paříži v roce 2024.

Praha - Téměř 8500 lidí se dnes k 13:00 připojilo k on-line petici, která žádá Český olympijský výbor (ČOV), aby všemi prostředky zabránil startu ruských a běloruských sportovců v kvalifikacích na olympiádu v roce 2024. O petici ČTK informoval její iniciátor Martin Ondráček, spoluautor kampaně Dárek pro Putina. ČOV v pondělním prohlášení uvedl, že nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Petice však důrazně žádá ČOV, aby všemi prostředky účasti Rusů a Bělorusů v kvalifikaci na olympiádu zabránil. Vyzývá ČOV také k vydání veřejného prohlášení, podle kterého by Česko i v případě startu ruských a běloruských sportovců pod neutrální vlajkou bojkotovalo svou účast na hrách v Paříži.

ČOV dříve na svém webu zdůraznil, že účast Rusů a Bělorusů na hrách v příštím roce nepodporuje. O bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích. V úterý vyzvala ČOV k jednoznačnému vymezení se proti startu Rusů a Bělorusů Česká unie sportu (ČUS).

Reprezentanti obou zemí byli loni z drtivé většiny sportovních soutěží vyloučeni kvůli vojenskému útoku na Ukrajinu, který trvá bezmála rok. MOV však nyní uvažuje o tom, že by jim umožnil start v Paříži jako neutrálním sportovcům. Proti tomu se ohradila Ukrajina, pohrozila bojkotem her a v dopise k tomu vyzvala i ostatní členy olympijského hnutí.

Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach vyzval Ukrajinu, aby přestala bojkotem hrozit. Šlo by podle něj o porušení olympijské charty. Připomněl také, že podle Organizace spojených národů je vyloučení Rusů a Bělorusů diskriminující. "Navíc jsme jejich návrat do soutěží jako neutrálních sportovců ještě nijak konkrétně neřešili," uvedl Bach.

Projekt Dárek pro Putina vyhlásil na začátku loňského května podnikatel Dalibor Dědek. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď