Petice požaduje odvolání devíti členů Rady ČT

foto Česká televize - logo.

Brno - Petici požadující odvolání devíti ze čtrnácti členů Rady České televize dnes odeslali její autoři z iniciativy Stojím za ČT a Společně Brno do Poslanecké sněmovny. Oznámili to novinářům při zahájení výstavy Televizi lidem, NE stranám instalované na Malinovského náměstí v Brně. Výstavu připravil spolek Milion chvilek, který petici podporuje.

"Každé zasedání Rady ČT eskaluje situaci, občané jsou svědky mocenské šikany, manipulace, zastrašování, lží části Rady ČT, krytých částí politické reprezentace. Tyto cílené a účelové kroky vedou před nadcházejícími volbami k rozvratu televize veřejné služby. Tomu jako občané nehodláme přihlížet," uvedl za Stojím za ČT Vojtěch Vašák. Petici podle autorů podepsalo přes 21.000 lidí včetně řady veřejně známých osobností, dalším spoluautorem je brněnský režisér Břetislav Rychlík.

Podle petice by měli být odvoláni Hana Lipovská, Pavel Matocha, Daniel Váňa, Jiří Kratochvíl, Jiří Šlégr, Vladimír Karmazín, Roman Bradáč, Lubomír Veselý a Pavel Kysilka. Podle autorů petice se dopustili porušení zákona, když hlasovali pro sesazení dozorčí komise Rady ČT. "Jsme přesvědčeni, že radní porušením zákona závažným způsobem narušili důstojnost funkce člena Rady a současně zpochybnili její nezávislost," doplnil Vašák. Autoři kritizují radní Hanu Lipovskou a uvádějí, že jako členka správní rady Institutu svobody a demokracie je podle zákona ve střetu zájmů, protože z titulu členky rady nesmí podle zákona vystupovat ve prospěch skupinových zájmů.

Tisková konference doprovázela otevření výstavy, která s Českou televizí souvisí. Prostřednictvím fotografií Evžena Janouška, Jana Fišera a Vratislava Hůrky připomíná krizi v České televizi z roku 2000. Fotografie a průvodní texty na panelech umístěných pod širým nebem připomínají vypjatou atmosféru na Kavčích horách a následné protesty.

"Milion chvilek vnímá události televizní krize jako jeden z nejvýznamnějších milníků českých porevolučních dějin a jako ukázku síly občanské společnosti, kterou je třeba stále připomínat," uvedla mluvčí Společně Brno a Milionu chvilek Hana Strašáková. Panely s výstavou zůstanou na Malinovského náměstí do 21. dubna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď