Peterková dostala za šíření poplašné zprávy podmíněný trest

foto Obvodní soud pro Prahu 4 pokračoval 27. února 2023 v projednávání případu bývalé novinářky Jany Peterkové, která je obžalované ze šíření poplašné zprávy. Podle obžaloby lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu-19. Obžalovaná je i za výroky, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy.

Praha - Soud dnes uložil bývalé novinářce Janě Peterkové za šíření poplašné zprávy dvouletý podmíněný.trest s tříletou zkušební dobou. Žena ve videích, které v době koronavirové pandemie umístila na sociální sítě, mluvila o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích, nuceném očkování proti covidu-19 či o obsazení Česka vojsky NATO .Peterková u hlavního líčení vinu odmítla, proti rozhodnutí se na místě odvolala.

Šestačtyřicetiletá Peterková podle obžaloby v několika videozáznamech, které zveřejnila na sociálních sítích, rozšiřovala lživé poplašné zprávy. Uvedla například, že vojska NATO obsadí Česko a budou střílet na děti, které se budou chtít dostat na dětská hřiště. Prohlašovala také, že zastřelí každého, kdo se odmítne nechat odvést k očkování proti koronaviru, které bude povinné.

V jiných nahrávkách bývalá novinářka podle žalobce hovořila o tom, že senioři po vakcínách proti covidu-19 umírají, že v nemocnicích za úplatu leží zdraví lidé nebo o drastických vyšetřeních dětí. Vládní představitele označila za fašisty.

"V tomto případě už to nemá s aktivismem nic společného," prohlásil předseda senátu Dušan Doubek. Bývalá novinářka podle něj ve videích skutečně uváděla vědomé nepravdy, kterým část populace uvěřila. Trest uložil soudce na samé spodní hranici trestní sazby. vysvětlil to zejména dosavadní bezúhonností Peterkové. "Nebylo možné uložení trestu pod trestní sazbou," uvedl. Dodal, že žena se jednání dopustila v době epidemie.

Státní zástupce navrhoval Peterkové uložit výchovný dvouletý podmíněný trest. Poukázal na výroky bývalé novinářky o příjezdu amerických tanků či odebírání dětí k očkování. "V každém případě se jedná o poplašnou zprávu," uvedl. Připomněl, že videa natočila v době nouzového stavu. Podle obžaloby ženě hrozilo až osmileté vězení.

Petrková naopak trvala u soudu na tom, že to nebyla ona, ale tehdejší vládní představitelé, kdo lidem úmyslně lhal. "Nejsem to já, ale vláda Andreje Babiš, kdo šířil poplašné zprávy," prohlásila. Dodala, že videa natočila jako vyděšená matka, jejíž děti nemohly chodit do školy. Také podle jejího advokáta někdejší novinářka vědomě nelhala, ale svým výrokům upřímně věřila. V době pandemie navíc podle něj nebylo vždy jasné, které informace jsou relevantní a které jsou již dezinformacemi. Žádal proto, aby soud jeho klientku zprostil obžaloby.

Soud Peterkové už za lži o úmrtích v domě seniorů uložil loni v lednu pokutu 250.000 korun. Žena byla podle serveru Aktuálně.cz součástí skupiny lidí, kteří šířili dezinformace o covidu-19 a očkování proti této nemoci nebo útočili na zdravotníky. Na ženu bylo uvaleno několik exekucí a na své akce požadovala finanční dary od lidí, kteří sledují její videa na internetu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 17:00 22°C

Celá předpověď