Peter Fonda dostane na Febiofestu cenu za přínos kinematografii

foto Americký herec Peter Fonda.

Praha - Americký herec Peter Fonda známý především z kultovního snímku Bezstarostná jízda zahájí 21. března v Praze filmový festival Febiofest. Držitel dvou Zlatých globů převezme při zahájení 26. ročníku Febiofestu cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Novinářům to řekli organizátoři festivalu, který přivítá i další významné filmové hosty.

Devětasedmdesátiletý Fonda má kromě Zlatých globů na svém kontě i dvě nominace na Oscara, jednu za Bezstarostnou jízdu, druhou za snímek Uleeovo zlato z roku 1997. K Bezstarostné jízdě napsal scénář a hrál v něm jednu z hlavních rolí po boku Dennise Hoppera a Jacka Nicholsona. Oba filmy uvidí diváci Febiofestu, zhlédnout budou moci také snímek Vězeňské blues z roku 1977, romantické drama o zákulisí country scény. Peter Fonda je syn herce Henryho Fondy, bratr herečky Jane Fondové a otec herečky Bridget Fondové.

Kromě Fondy letos cenu Kristián převezme také dánský oscarový režisér Bille August a česká herečka Jiřina Bohdalová. K dalším hostům letošního ročníku patří francouzský herec a režisér Louis Garrel, jehož by měla v Praze doprovázet jeho manželka, modelka a herečka Laetitia Casta. Febiofest udělil také stříbrnou pamětní medaili režiséru Jiřímu Menzelovi, na tiskové konferenci ji dnes převzala jeho manželka Olga Menzelová. "Má z toho velkou radost, všechny vás zdraví," řekla za svého muže.

Šest snímků na festivalu představí nejnovější českou koprodukční tvorbu, věnuje se jim sekce Centropa. Jediná soutěžní sekce festivalu letos představí deset snímků nastupujících evropských filmařů. O vítězi této sekce rozhodne porota složená ze 33 filmových fanoušků, které vybírá prezident festivalu Fero Fenič. Novinářům dnes řekl, že čestným předsedou této poroty, který případně může o vítězi rozhodnout, bude letos fotograf Jan Saudek. Ten uvedl, že z filmu má nejraději pornografii.

Sekce Masters představí deset nových filmů významných světových režisérů, nejpočetněji je zastoupena Francie. Uvedeny budou snímky High Life režisérky Claire Denisové s Juliette Binocheovou nebo Sisters Brothers režiséra Jacquese Audiarda s Joaquinem Phoenixem. Do Francie se vydal natočit snímek U brány věčnosti americký režisér Julian Schnabel, který do role Vincenta van Gogha obsadil Willema Dafoea.

Festival zahájí nejnovější snímek herecké legendy Roberta Redforda s názvem Gentleman s pistolí. Biografické drama režiséra Davida Loweryho vycházející ze skutečných událostí představí jednoho z nejuznávanějších herců posledních desetiletí jako zloděje a specialistu na útěky z vězení, jež mu vynesly obdiv veřejnosti. Redford prý prohlásil, že jde o jeho poslední roli před odchodem do důchodu.

Festival, který v Praze potrvá do 29. března, zakončí životopisné drama vycházející z osudů slavného komediálního dua Stan Laurel a Oliver Hardy. Snímek odhaluje nepříliš známé okolnosti jejich profesního rozkolu a konec mnohaletého přátelství, jež se snaží zachránit společným poválečným divadelním turné po Anglii. Film Jona S. Bairda Stan a Ollie v podání Steva Coogana a Johna C. Reillyho budou moci zhlédnout poslední dva festivalové dny také diváci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 11:00 23°C

Celá předpověď