Peter Bebjak dotočil film Zpráva o nejslavnějším útěku z Osvětimi

foto Režisér Peter Bebjak (vlevo) převzal 8. července 2017 na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu za režii za režii filmu Čára.

Praha - Režisér Peter Bebjak v těchto dnech dotočil slovensko-německo-český koprodukční film Zpráva, který se natáčel také v České republice. Příběh útěku mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby z koncentračního tábora Osvětim zachycuje skutečné události. Detailní zpráva o fungování "továrny na smrt", kterou pak mladíci sepsali, se v červnu 1944 dostala i do rukou britského premiéra Winstona Churchilla a amerického prezidenta Franklina Roosevelta a po válce byla využita v norimberském procesu. Film uvede do českých kin na podzim 2020 společnost Bontonfilm. ČTK o tom za tvůrce informovala Martina Reková.

Ve filmu natočeném podle autobiografického Wetzlerova románu Co Dante neviděl se po boku hlavních hereckých představitelů Noela Czuczora a Petera Ondrejička ze Slovenska v roli spoluvězně představí český herec Jan Nedbal, v menší roli se objeví Ondřej Malý a z ČR je také architekt snímku Petr Synek. Tvůrcům se podařilo do jedné z rolí obsadit i britskou hvězdu filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb Johna Hannaha, známého i ze snímku Mumie.

Hlavní postavou snímku Zpráva je šestadvacetiletý Freddy Wetzler, písař Bloku 9. Jeho optikou divák pozná prostor vyhlazovacího tábora i další postavy, které jemu a jeho dvacetiletému příteli Walterovi Rosenbergovi pomůžou. Plán útěku spočívá v osmdesátihodinovém schovávání se v díře vyhloubené uprostřed navezených dřevěných klád, které měly posloužit na stavbu nových baráků tábora. Přesně 72 hodin totiž v případě útěku vězňů trvá poplach, při kterém jsou stráže převeleny k hranicím tábora.

"Přestože bylo filmů na téma holokaustu natočeno již mnoho, nebude jich nikdy dost. Při jejich tvorbě je dnes potřeba cílit především na mladého diváka, čemuž je nutné přizpůsobit filmové vyprávění i vizuální prostředky," uvedl jeden z producentů filmu Ondřej Zima z české společnosti Evolution Films.

Režisér snímku a spoluautor scénáře Bebjak si za jeden ze svých předchozích filmů Čára o pašování cigaret přes slovensko-ukrajinskou hranici a natočený v české koprodukci odnesl před dvěma lety z filmového festivalu v Karlových Varech cenu za režii. Bebjak má na svém kontě i řadu kriminálních seriálů, jeho třídílná série Spravedlnost byla oceněna i Českým lvem. V českých kinech měla minulý týden premiéru jeho filmová adaptace mysteriózního slovenského bestselleru Trhlina. Bebjak vystudoval kromě režie i herectví, v roli jednoho z rodičů se objevil i ve filmu Jana Hřebejka Učitelka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je neděle 20. října 2019

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď