Pestrobarevný Beethoven poutá pozornost v Teplicích

foto Pestrobarevná tvář Ludwiga van Beethovena (na snímku z 18. srpna 2020) poutá pozornost návštěvníků Teplic i obyvatel lázeňského města. Streetartový umělec Kamil Vacek vytvořil tři exempláře výtvarných děl s vyobrazením portrétu hudebního skladatele, který se narodil před 250 lety.

Teplice - Pestrobarevná tvář Ludwiga van Beethovena poutá pozornost návštěvníků Teplic i obyvatel lázeňského města. Streetartový umělec Kamil Vacek vytvořil tři exempláře výtvarných děl s vyobrazením portrétu hudebního skladatele, který se narodil před 250 lety. Dnes díla odhalili zástupci radnice spolu s autorem.

Město si díla objednalo, aby upozornilo na to, že významný skladatel v Teplicích pobýval. "Streetart ve městě podporujeme a letos je výročí Beethovena, takže nápad to propojit dávalo smysl," uvedl náměstek primátora Jiří Štábl (ANO).

Instalaci umístil Vacek do parku za Domem kultury v pondělí večer. "O tom, že díla budou vyvolávat diskuse, jsme se ihned poté přesvědčili, okamžitě se objevily na sociálních sítích reakce pozitivní i negativní," uvedl Štábl.

Teplický primátor Hynek Hanza (vlevo) a jeho náměstek Jiří Štábl (vpravo) převzali 18. srpna 2020 tři exempláře díla výtvarníka Kamila Vacka (uprostřed) s vyobrazením portrétu hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena, který se narodil před 250 lety a v Teplicích pobýval. Instalace zdobí park za Domem kultury. Podoby Beethovena jsou tři. Jedna má na hlavě čepičku. "Je to narozeninová čepička, nikoliv šaškovská, jak se někdo mylně domnívá," uvedl Vacek, který vyřezával obličeje z OSB desek. Vždy tři stejné portréty jsou opřeny do trojúhelníku o sebe. "Mám radši velké plochy, ale tady je fajn, že je instalace uprostřed parku," uvedl Vacek. Práce na dílech mu trvala 14 dní.

Město zaplatilo za exempláře, které se později mohou přestěhovat do vnitřních prostor, 45.000 korun. "Na umělecká díla vznikne vždy mnoho různých názorů. Mně se na tom líbí to, že konečně ten smutný výraz Beethovena je vcelku veselý," uvedl primátor Hynek Hanza (ODS).

Nedávno Vacek vytvořil k výročí 75 let od konce druhé světové války v Teplicích v jednom z podjezdů mostu rozměrné graffiti. Ztvárnil tvář československého letce RAF Kurta Taussiga. Teplický rodák, který byl jedním z takzvaných Wintonových dětí, zemřel loni v Londýně. Teď chystá Vacek kalendář s portréty významných osobností spojených s lázeňským městem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď