Perušič a Schweiner na evropskou medaili po boji s Nizozemci nedosáhli

foto Ilustrační foto - Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4*, 6. června 2021 v Ostravě. Ondřej Perušič (vlevo) a David Schweiner z ČR.

Vídeň - Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner si na evropském šampionátu ve Vídni o medaile nezahrají. Čtvrtfinálovou bitvu s Nizozemci Stefanem Boermansem a Yorickem de Grootem, jenž byl hvězdou dramatického zápasu, prohráli 16:21, 21:16 a 10:15. Děleným pátým místem čeští reprezentanti po olympijském turnaji poznamenaném covidem-19 a karanténou vyrovnali na ME své maximum.

Ženám vládnou druhým rokem po sobě Švýcarky. Nina Betschartová a Tanja Hüberliová ve finále porazily nizozemský pár Katja Stamová, Raisa Schoonová hladce ve dvou setech a navázaly na loňský triumf krajanek Joany Heidrichové s Anouk Vergéovou-Dépréovou. Hüberliová už přitom hrála třetí evropské finále, uspěla však až letos. Bronz získaly Karla Borgerová a Julia Sudeová z Německa.

Perušič se Schweinerem vstupovali do vídeňského šampionátu jako nasazené dvojky. Tři zápasy na žhavém písku v rakouské metropoli vyhráli, ale dnes narazili na výborně hrající Nizozemce. Zejména jednadvacetiletý De Groot nenechal v poli spadnout jediný útok české dvojice a s Boermansem vrátili rodákům z Prahy letošní prohru ze Světového okruhu v Soči.

"Páté místo na mistrovství Evropy ve Vídni! Teď máme hodně smíšené pocity, protože víme, že umíme zahrát líp, ale čtvrtfinálový zápas s Holanďany jsme si dnes vyhrát nezasloužili," napsali čeští beachvolejbalisté na instagramu.

Perušič a Schweiner chtěli na ME vyšperkovat životní sezonu, v níž na světových turnajích posbírali kompletní sbírku medailí: v Dauhá v březnu jako první Češi získali zlato, v Cancúnu následně vybojovali bronz a v červnu doma v Ostravě stříbro. Olympijský turnaj v Tokiu jim pokazil Perušičův pozitivní test na koronavirus a ze skupiny po úvodní kontumaci dál neprošli. O to víc si chtěli ve Vídni spravit chuť.

Nizozemci však dnes byli zpočátku bezchybní, neměli problém s příjmem a v útoku nenechali vyniknout polaře Perušiče či Schweinerův blok, který takto bodoval v prvním setu jen jednou. Češi prohrávali brzy o čtyři body 7:11 a náskok už nestáhli.

Ve druhé sadě ale vykřesali naději na postup do semifinále, zvlášť když Boermans předvedl sérii tří chyb. De Groot však parťáka podržel a v závěru tie-breaku to byl on, kdo Nizozemcům zařídil nedělní boje o evropské medaile. Po triumfu před měsícem na čtyřhvězdičkovém turnaji v Gstaadu sahají po dalším pódiu.

Český beachvolejbal dál čeká na medailový úspěch mužů na ME, naposledy se o něj postarali mistři Evropy z roku 1996 Marek Pakosta a Michal Palinek. Ženské dvojice naopak patřily v posledních letech k nejlepším, zatím poslední medailí byl bronz Barbory Hermannové s Markétou Nausch Slukovou z roku 2018.

Muži:

Čtvrtfinále: Boermans, De Groot (5-Niz.) - Perušič, Schweiner (2-ČR) 2:1 (16, -16, 10).

Ženy:

Finále: Betschartová, Hüberliová (3-Švýc.) - Schoonová, Stamová (16-Niz.) 2:0 (15, 12),

o 3. místo: Borgerová, Sudeová (10-Něm.) - Kravčenoková, Graudinová (4-Lot.) 2:1 (-14, 17, 8),

semifinále: Betschartová, Hüberliová - Borgerová, Sudeová 2:1 (9, -22, 14), Schoonová, Stamová - Kravčenoková, Graudinová 2:1 (15, -15, 11).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 27. května 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď