Peruánský chrám starý 4000 let zničil požár

foto Peruánský chrám v archeologickém nalezišti Ventarrón starý kolem 4000 let v neděli vážně poškodil požár. K úhoně přišla zejména nástěnná malba.

Lima - Chrám v Peru starý kolem 4000 let v neděli vážně poškodil požár. Jedinečná historická památka s nástěnnými malbami a dalšími archeologickými cennostmi se nachází v místě Ventarrón asi 660 kilometrů severně od hlavního města Limy. Informovala o tom dnes agentura DPA s odvoláním na objevitele místa archeologa Waltera Alvu.

Peruánský chrám v archeologickém nalezišti Ventarrón starý kolem 4000 let v neděli vážně poškodil požár. K úhoně přišla zejména nástěnná malba. Požár zavinili pracovníci na sousedícím pozemku, kteří zapálili pole cukrové třtiny. Plameny se totiž přenesly na konstrukci chránící místo před slunečním žárem. Oheň zničil nástěnnou malbu a také keramické spojené nádoby.

"Během dvou hodin téměř všechno shořelo," řekl dnes Alva, který je ředitelem Muzea královské hrobky v Sipánu, které stojí asi 20 kilometrů od Ventarrónu. V této souvislosti si Alva postěžoval, že peruánské kulturní úřady Ventarrón v posledních letech zanedbávaly.

Chrám byl objeven teprve v roce 2007 a archeologické práce kolem něj doposud pokračují. Podle tiskové agentury Andina nástěnnou malbu, která je považována za jednu z nejstarších v Americe, poškodila roztavená umělá hmota, která na ni stékala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 24. září 2018

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď