Peru po více než půl roce zpřístupní Machu Picchu

foto Zříceniny kamenného města Inků Machu Picchu.

Lima - Po sedmi měsících se v neděli v Peru znovu pro návštěvníky otevře dávné město Inků Machu Picchu, které bylo uzavřeno kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom dnes agentura AP.

Kamenný komplex, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO a který loni navštívilo na 1,5 milionu turistů, se zavřel veřejnosti v polovině března. Od roku 1948, kdy tato památka poprvé přivítala turisty, bylo Machu Picchu nepřístupné teprve podruhé. Poprvé to bylo v roce 2010, když sesuvy půdy poničily místní železniční trať.

Od neděle bude do komplexu denně vpouštěno 675 návštěvníků, řekl agentuře AP ředitel místního archeologického parku José Bastante. "V souladu s opatřeními jsme omezili návštěvnost na 30 procent," dodal.

Před vstupem do komplexu bude příchozím měřena teplota, budou také muset mít nasazenou roušku a udržovat dvoumetrové rozestupy. Skupiny smějí být maximálně osmičlenné, včetně průvodce. Dětem mladším 12 let nebude vstup povolen.

Otevření Machu Picchu po koronavirové přestávce se plánovalo už od července, kvůli špatné epidemické situaci v zemi ale zůstalo zavřené. V Peru, které má asi 33 milionů obyvatel, se od začátku epidemie potvrdilo více než 890.000 nakažených koronavirem. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Peru 34.197.

Machu Picchu leží asi 100 kilometrů od někdejšího hlavního města Incké říše Cuzka v nadmořské výšce asi 2400 metrů nad kaňonem řeky Urubamba. Pozůstatky města vystavěného z přesně opracovaných kvádrů bez pojiva navštívilo před pandemií na 2500 lidí denně, v sezoně i 4500.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď