Personální situaci v nemocnicích koronavirus podle odborů ještě zhorší

foto Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vystoupila 12. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k personální krizi v nemocnicích v souvislosti s koronavirem a dalšímu aktuálnímu dění.

Praha - Personální situaci v nemocnicích epidemie nového typu koronaviru podle zdravotnických odborů ještě zhorší. Prezident Lékařského odborového svazu - Svazu českých lékařů Martin Engel a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková apelovali na zajištění dostatku osobních ochranných pomůcek pro zdravotníky. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že nemocnice dostanou první dodávku 200.000 respirátorů v pátek, další desetitisíce pak každý týden.

Ochranné pomůcky, zejména respirátory a roušky, by podle Žitníkové měly být distribuovány rovnoměrně. Nesouhlasí s tím, že první je dostanou velké nemocnice. Měly by jít shodně do malých a do sociálních služeb. "Mohlo by pomoci, aby každý pacient při vstupu do nemocnice dostal roušku," uvedla Žitníková. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zdravotníci jsou spolu se seniory nejohroženější skupinou. Do sociálních služeb by podle Vojtěcha mělo přijít začátkem příštího týdne asi 100.000 roušek.

Některé nemocnice nebo ambulance podle odborů v současné době dost ochranných pomůcek nemají. "Z hlediska pracovního práva může zaměstnanec, který nemá ochranné pomůcky, odmítnout výkon práce," uvedla Žitníková.

Personální situaci uzavření škol podle Žitníkové sice zhoršilo, zpomalení šíření epidemie je ale podle ní důležitější. Je podle ní ale důležité kvůli tomu zdravotníky nepřetěžovat, neprodlužovat jim směny. "Doporučujeme, aby nemocnice kontaktovaly bývalé zaměstnance. Mohli by pomoci na dohody nebo zkrácené úvazky," dodala. Připomněla, že pandemický plán počítá také se zapojením studentů vyšších ročníků zdravotnických škol a lékařských fakult.

Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel vystoupil 12. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k personální krizi v nemocnicích v souvislosti s koronavirem a dalšímu aktuálnímu dění. Podle Engela je nutné, aby zdravotní pojišťovny neomezovaly v příštím roce úhrady ambulancím a nemocnicím poté, co omezí některou naplánovanou péči. Úhrady pro následující rok se totiž vypočítávají ze skutečně vykázané péče roku předminulého. Odbory také budou trvat na tom, že pokud se zdravotník nakazí nemocí COVID-19, půjde o nemoc z povolání, kdy se zaměstnanci nekrátí mzda na 60 procent jako při nemocenské.

Ředitel největší zdravotní pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek ve středu uvedl, že pojišťovna je připravena na nárůst péče v souvislosti s koronavirem. V předchozích letech podle něj vytvořila dostatečné rezervy. Odbory loni žádaly, aby se až polovina těchto rezerv rozdělila na platy zdravotníků. Pojišťovna podle Kabátka také počítá s tím, že méně plánované péče se v úhradách pro příští roky neprojeví.

Podle Žitníkové je v Česku asi 48.000 akutních lůžek, asi 1000 z nich je podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví na infekčních odděleních. Ventilátorů, které nemocným pomáhají s dýcháním, je asi 3500. Další chce ministerstvo nakoupit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď