Permanentní make-up - ano či ne?

foto Ilustrační foto - Modelka a její make-up

Chcete být stále upravená? Zkuste trvalé líčení. Vždyť už oční linky starých Egypťanů byly tetované a permanentní make-up je v současné době velmi populární, obzvlášť mezi zaměstnanými a sportovně založenými ženami.

Permanentní make-up je kosmetická tetováž obličeje, která nahrazuje, dobarvuje, zvýrazňuje a v neposlední řadě také zkrášluje určité partie obličeje. Touto metodou lze nahradit třeba chybějící obočí nebo vylepšit jeho tvar, poměrně šetrnou nechirurgickou metodou zvětšit či upravit tvar rtů, zvýraznit oči a opticky poupravit povadlé koutky očí nebo doplnit chybějící dvorce prsů po onkologických operacích. Je s ním možno zaretušovat drobné jizvičky nebo doplnit chybějící pigment.

Oční linky

by měly s ohledem na měnící se požadavky módního líčení sloužit pouze k dotvarování a zvýraznění očí. Měly by být opravdu jemné a v přírodních barvách šedé nebo hnědé, aby při odlíčeném obličeji nepůsobily rušivě. Vnitřní konce linek se nedotahují až k mediálnímu koutku, aby oko opticky nezavíraly, zatímco vnější konec linek je třeba vždy malinko přizvednout, aby pohled dostal jiskru a veselý výraz

Modelace a nahrazení chybějícího obočí

Pokud vám obočí z nějakého důvodu úplně chybí, je možné ho zrekonstruovat čárkovou metodou k typu vašeho obličeje. Pokud je obočí řídké, světlé, nepravidelné nebo porušené jizvou, je možné podkreslit požadované části, a tak opticky scelit a vyrovnat jeho tvar nebo šířku. Je vhodné vycházet z přirozené barvy vlasů klientky, nikdy se však nesmí použít čistě černá barva, protože v pokožce reaguje do modra.

Zvětšení, modelace a probarvení rtů

Líčení modelky Atong ze Súdánu před přehlídkou

Díky šetrnému stínování i optické plnosti lze docílit takřka ideálního tvaru rtů bez chirurgického zákroku. Na rty a případně i mimo ně se předkreslí požadovaný tvar a rozdíly mezi rtem a pokožkou se dostínují. I zde je třeba volit decentní barvu, vycházející z celkového typu a barvy vlastní pokožky.

Čím a jak se permanentní make-up provádí

Používá se speciální elektrický přístroj s pevně upevněnou jehlou, která má rozdílný počet hrotů, kmitá vodící lištou, nabaluje na sebe pigment a proniká tak do pokožky. Hloubka vpichu se řídí vysunutím jehly a tlakem na přístroj. Pigment je vpravován na začátek škáry (druhá vrstva kůže).Takto uložená barviva pak prosvítají vrchní vrstvou pokožky a tvoří požadovaný tvar. Barvy jsou vždy tlumené, protože horní vrstva kůže není průhledná. Intenzita barvy není trvalá a postupem času barvy blednou. Trvanlivost závisí na expozici UV zářením, stáří a typu pokožky, kvalitě i odstínu použitých barev. Průměrná trvanlivost pernamentního make-upu se však pohybuje v rozmezí 3 - 5 let.

Bude nás to bolet?

Nedá se mluvit o sužující tupé bolesti, jako například u bolesti zubu, ale spíše o bolesti štípavé, která je však pro někoho do určité míry i příjemná. Nebojte se, trpět ale zbytečně nebudete. Kůže v obličeji a hlavně kolem rtů je nejcitlivější částí lidského těla, a proto se používají kvalitní anestetika v podobě mastí.

Péče o permanentní make-up

Hojí se přibližně týden a po tu dobu je třeba inkriminované místečko natírat 5 krát denně hojivým krémem. V průběhu hojení se musíme vyvarovat zbytečného máčení, škrabání nebo loupání stroupků, a také veškerých kosmetických zásahů. Zhruba 14 dní po zákroku nenavštěvujeme solárium a saunu, na pozdější dobu odložíme i náročnější sportovních aktivity.

Pokud někde je upravované místo světlejší nebo barva zcela vypadla, je třeba podstoupit po 28 dnech opravu, během které se barva doplní.

Jak najít správné studio, abyste nenaletěly

  • navštivte více studií, abyste si mohly udělat obrázek o tom, jaké služby jsou vám k dispozici

  • při výběru si všímejte přístupu personálu, jeho ochoty vysvětlit vám veškeré nejasnosti, celkového vzhledu studia, úrovně hygieny a doby praxe pracovníků. Ti pak musí mít oprávnění pro provozování činností, které porušují integritu lidské kůže a schválení činnosti od hlavního hygienika. Obojí by mělo být volně k nahlédnutí ve studiu

  • nikdy nehledejte studio, kde provádějí permanentní make-up nejlevněji. V levných studiích jsou barvy i nástroje méně kvalitní

  • v místnosti, kde se provádí permanentní make-up, by se nemělo dělat již nic jiného, například kosmetika, nehty nebo kadeřnictví. Jen tak je zajištěna vyšší úroveň hygieny. Samozřejmostí by mělo být používání jednorázových materiálů.

Kdy není permanentní make-up vhodný

Při jeho vytváření se porušuje celistvost kůže, což způsobuje její lehké krvácení, přičemž se do organizmu vpravuje barvivo, které v určitých případech může způsobit i vážnější komplikace.

Permanentní make-up lze provést pouze na absolutně zdravou pokožku bez jakýchkoliv chorobných příznaků. Tento druh stálého líčení nemohou podstoupit ženy, které trpí: kožními alergiemi, kožními chorobami, častými opary, cukrovkou, jakýmkoliv infekčním onemocněním, např. virovou hepatitidou, AIDS, ale i obyčejnou rýmou. Permanentní make-up je rovněž nevhodný pro těhotné a kojící ženy a nedoporučuje se také těm, které mají sklony k tvorbě keloidních jizev a špatné srážlivosti krve.

Permanentní make-up je možné si nechat udělat až od 18 let, kdy je za sebe člověk právně zodpovědný. Do té doby je nutný souhlas rodičů. Ale ani pravidelné dárkyně krve to nemají jednoduché, protože návštěvu transfůzní stanice musí po vytvoření trvalého líčení minimálně na rok odložit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 17. května 2021

Očekáváme v 17:00 15°C

Celá předpověď