Pentagon by mohl ubytovat až 20.000 dětí imigrantů

foto Ilustrační foto - Děti uprchlíků.

Washington - Americká armáda by ve svých zařízeních mohla dočasně ubytovat až 20.000 dětí imigrantů nalezených v USA bez rodičů nebo jejichž rodiče jsou či budou zadrženi kvůli nelegálnímu přechodu hranic. Na Pentagon se obrátily úřady řešící široce kritizovanou situaci dětí odebíraných přistěhovalcům a ministerstvo obrany s návrhem souhlasilo, napsala dnes agentura AP.

"Pentagon uvolní na vojenských základnách místo až 20.000 dětí bez doprovodu, které byly zadrženy po nelegálním překročení americko-mexické hranice," řekl podle agentury AP mluvčí Pentagonu Jamie Davis. "Žádost o dočasné ubytování - ve stupňující se politické bitvě kolem zadržených migrantů - vzneslo ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí a ministerstvo obrany požadavek přijalo," dodal.

V USA vyvolaly tento týden silnou kritiku veřejnosti i politiků obrázky dětí migrantů internovaných za mřížemi v detenčních zařízeních poté, co byly odebrány rodičům. Prezident Donald Trump po vlně nevole ve středu od drsné praktiky ustoupil a vydal dekret, kterým odebírání dětí migrantům zadrženým po nelegálním přechodu hranice zrušil.

Nejmenovaný činitel AP řekl, že zhruba 500 z asi 2300 dětí, které byly od květnového zpřísnění pravidel odděleny od rodin, se opět shledalo s blízkými. Není však jasné, kolik z nich se dočkalo shledání s rodinami v důsledku Trumpova nařízení a zda byly děti umístěny k rodičům do vazby.

Nevyhovující situaci s improvizovanými detenčními centry by měla imigračním úřadům pomoci vyřešit armáda, která již podle mluvčí Dany Whiteové za tímto účelem vytipovala tři základny v Texasu a bude posuzovat čtvrtou v Arkansasu.

Kolem Trumpových kroků nadále panují nejasnosti. Prezident sice nařídil vrátit přistěhovalcům jejich odebrané děti, není však zřejmé, zda se s nimi shledají ve věznici či na svobodě. Právníci podotýkají, že dřívější rozhodnutí amerického soudu stanovilo lhůtu pro pobyt dětí ve věznici s rodiči na 20 dní a zatím není jasné, zda po jejím uplynutí budou rodiny opět rozděleny. Druhou možností je přinejmenším dočasné zrušení trestního stíhání za ilegální překročení hranice, což je varianta, o které ve čtvrtek psal list The Washington Post. Podle ministerstva spravedlnosti byla však zpráva nepřesná.

Trump chce imigrační zákon prosadit až po volbách

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru vyzval republikány v Kongresu, aby neplýtvali časem a imigrační zákon již neřešili, neboť ho demokraté stejně nepodpoří. Prezident chce s hlasováním počkat až na dobu po listopadových volbách, od kterých očekává silnější republikánskou pozici v Kongresu. Republikáni ve Sněmovně reprezentantů nicméně chtějí i tak v příštím týdnu o návrhu migračního zákona hlasovat.

"I když bude 100 procent republikánů hlasovat v Senátu, tak potřebujeme deset demokratických hlasů, abychom dosáhli tolik potřebného imigračního zákona," napsal Trump s tím, že demokraté v zákonodárném sboru z politických důvodů jen házejí republikánům klacky pod nohy. "Nestarají se o zločin, který přichází od hranic! Potřebujeme zvolit více republikánů!" uvedl.

"Republikáni by měli přestat plýtvat svým časem na imigraci, dokud v listopadu nezvolíme více senátorů a kongresmanů," poznamenal prezident. Republikáni nyní sice ovládají Sněmovnu reprezentantů a také Senát, ale ve 100členném Senátu drží jen těsnou většinu 51 křesel, což jim komplikuje schvalovací proces v případech, kdy je nutná podpora 60 hlasů.

Řešení patové situace je podle Trumpa jednoduché. "Zvolte v listopadu více republikánů a my schválíme ty nejlepší, nejspravedlivější a nejúplnější imigrační zákony na světě. Nyní máme ty nejpitomější a nejhorší," uvedl prezident s tím, že heslem demokratů je vzdor, zatímco republikáni se řídí mottem tvoř.

Vůdce republikánské většiny ve sněmovně Kevin McCarthy chce i tak o zákonu hlasovat. "Se zákonem míříme do pléna," řekl McCarthy na adresu republikánského kompromisního návrhu zákona o migraci. O právním předpisu měli kongresmani hlasovat původně ve čtvrtek, rozhodování ale odložili na pátek a dnes ho přeložili na příští týden. McCarthy uvedl, že odklad byl zvolen proto, aby bylo možné pro návrh dojednat podporu napříč frakcemi Republikánské strany. Ve čtvrtek sněmovna odmítla návrh zákona vypracovaný konzervativním křídlem strany.

V listopadu budou Američané vybírat nové složení celé Sněmovny reprezentantů a také třetiny Senátu. Demokraté si od voleb slibují ovládnutí alespoň jedné z kongresových komor. Pokud se jim to skutečně podaří, značně tak republikánskému prezidentovi Trumpovi zkomplikují vládu v jeho druhé polovině prezidentského mandátu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď