Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

foto Ilustrační foto - Demonstranti 6. listopadu 2020 před kongresovým centrem ve Filadelfii v Pensylvánii, kde probíhá sčítání hlasů z prezidentských voleb.

Harrisburg (Pensylvánie, USA) - Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. Dnes to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79.000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Federální soudce v sobotu zamítl žalobu Trampovy kampaně, kterou chtěla zablokovat uzavření výsledků prezidentských voleb v Pensylvánii. Prezidentův právní tým si stěžoval na to, že s hlasy demokratických voličů se zacházelo jinak než s hlasy republikánů, čímž nebylo zajištěné rovné volební právo dané ústavou. Soudce ale uvedl, že soudu byly předloženy slabé a neopodstatněné právní argumenty a spekulativní obvinění.

V Nevadě, kde se kandidáti utkali o šest volitelských hlasů, Bidena podpořilo 50,06 procenta lidí a Trumpa 47,67 procenta. V tomto státu se republikáni nejdříve snažili zabránit tomu, aby lístky pro korespondenční hlasování dostalo všech 1,82 milionu registrovaných voličů, a pak chtěli nechat zastavit sčítání 1,4 milionu odevzdaných hlasů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 -7°C

Celá předpověď