Pendleři budou muset na test jednou do měsíce

foto Ilustrační foto - Na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti začalo 29. dubna 2020 fungovat odběrové místo pro testování pendlerů-samoplátců na nákazu novým typem koronaviru. Místo vzniklo v bezcelní zóně. Vyšetřuje se nukleová kyselina viru, materiál se pak musí odvézt do laboratoře.

Praha - Vláda ulevila pendlerům. Test na koronavirus budou muset předložit na hranicích jednou za měsíc místo dosavadních dvoutýdenních intervalů. Kabinet o tématu znovu diskutoval po týdnu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nelze s testováním skončit kvůli šíření viru přes rodiny lidí, kteří jezdí každý den do práce za hranice. Novinářům po jednání vlády řekl, že nově bude také stačit, když test pendleři předloží do 72 hodin po posledním překročení hranic.

Podle dosud platného ustanovení se musejí pendleři negativním testem prokázat na hranicích jednou za dva týdny. Pokud si ho nepořídí za hranicemi, mohou tak učinit i na vybraných místech v Česku. Po dvou týdnech ježdění přes hranice bez testu musejí na dva týdny do karantény. Kabinet při přijetí opatření počítal s tím, že testy budou pendleři získávat za hranicemi, později Vojtěch připustil, že mohou být i z Česka.

Systém s sebou nese podle jeho kritiků problém, a to jak se mají pro test nebo jeho výsledky bez hrozby trestu pendleři vypravit z karantény na odběrové místo. Za test jako samoplátci zaplatí dva až tři tisíce korun.

Ministerstvo zdravotnictví dnes představilo novou strategii proti šíření koronaviru. S testováním pendlerů v ní počítá, protože přes rodiny mohou být zdrojem nových případů a vytváření nových ohnisek, jak se to stalo na Chebsku a Domažlicku. Pendleři podle ministerstva zpravidla nakazí svou rodinu a pak se nemoc dál šíří. "Proto stále trváme na testech," uvedl ministr.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď