Pence řekl Su Ťij, že pronásledování Rohingů je neomluvitelné

foto Americký viceprezident Mike Pence a barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij.

Singapur - Americký viceprezident Mike Pence dnes při setkání s barmskou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij ostře kritizoval barmskou vládu za její postoj k otázce pronásledovaného muslimského etnika Rohingů. Kvůli násilnostem uprchlo z Barmy do sousedního Bangladéše od loňského srpna 700.000 Rohingů. Su Ťij kritiku odmítla s tím, že barmská vláda rozumí své zemi lépe než ostatní státy. Pence rovněž nositelku Nobelovy ceny Su Ťij vyzval k propuštění dvou barmských novinářů pracujících pro agenturu Reuters, kteří si odpykávají sedmiletý trest za neoprávněné držení tajných státních dokumentů.

Pence se dnes sešel se Su Ťij na okraj summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Singapuru. Někdejší disidentka a uznávaná bojovnice za demokracii Su Ťij, jež v době vlády vojenské junty v Barmě strávila asi 16 let v domácím vězení, čelí v poslední době silné mezinárodní kritice kvůli tomu, že přehlíží násilnosti páchané barmskou armádou na Rohinzích v barmském Arakanském státě.

"Násilí a pronásledování ze strany barmské armády a skupin domobrany, které vyhnaly 700.000 Rohingů z Barmy, je neomluvitelné," prohlásil Pence. Rohingové, kteří v důsledku armádního tažení uprchli ze svých domovů, nyní žijí v uprchlických táborech v Bangladéši. Barma a Bangladéš se dohodly na postupném návratu běženců zpět na barmské území; proces repatriace má být zahájen ve čtvrtek. Americký viceprezident při setkání se Su Ťij uvedl, že by rád slyšel, jakým způsobem Barma dobrovolný návrat Rohingů zajistí.

O násilnostech na Rohinzích, které OSN již dříve označila za etnickou čistku, psali i dva barmští novináři pracující pro agenturu Reuters Ťjo Sou U a Wa Lone. V září byli barmským soudem odsouzeni k sedmiletému trestu vězení. Pence dnes barmské vůdkyni Su Ťij řekl, že miliony Američanů vnímají zatčení a odsouzení reportérů agentury Reuters jako "hluboce znepokojující záležitosti. Připomněl, že Spojené státy kladou velký důraz na svobodu a nezávislosti médií, a opakovaně Su Ťij vyzval k omilostnění žurnalistů.

Podobně ostré kritiky si Su Ťij vyslechla v Singapuru již v úterý od malajsijského premiéra Mahathira Mohamada, který jí řekl, že by jako bývalá politická vězeňkyně měla lépe rozumět lidskému utrpení. Zacházení s Rohingy v Barmě označil za "neospravedlnitelné".

Su Ťij ale veškeré kritiky odmítla. "My rozumíme své zemi lépe než kterákoli jiná země. Jsem si jistá, že byste řekl totéž... že rozumíte své vlastní zemi lépe než kdokoli jiný," odpověděla barmská vůdkyně na dnešní slova amerického viceprezidenta Pence.

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová v úterý apelovala na Bangladéš, aby zastavil plán repatriace první skupiny 2200 rohingských uprchlíků z Barmy, protože jejich životy mohou být na barmském území "vážně ohroženy". Bacheletová uvedla, že stále dostává zprávy o porušování lidských práv v barmském Arakanském státě, "včetně obvinění z vražd, mizení lidí a svévolného zatýkání".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 20. května 2019

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď