Pence pochválil Poláky za ostražitost vůči Huawei

foto Americký viceprezident Mike Pence v Polsku.

Varšava - Americký viceprezident Mike Pence dnes ve Varšavě pochválil Polsko za závazek "chránit telekomunikační sektor před Čínou". Uvedla to agentura Reuters. Pence a ministr zahraničí Mike Pompeo podle ní v Polsku v rámci snahy Spojených států přesvědčit své spojence, aby vyloučily technologického giganta Huawei z telekomunikačních projektů, zdůrazňovali nebezpečí spolupráce s čínskou firmou. Huawei opakovaně popřela, že by její produkty mohly být použity ke špionáži.

"Musíme pokračovat v práci na tom, aby všechny mechanismy přezkoumávání investic chránily klíčovou bezpečnostní a ekonomickou infrastrukturu," uvedl Pence na společné tiskové konferenci s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Polské úřady minulý měsíc zatkly a obvinily ze špionáže bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a čínského zaměstnance Huawei v Polsku. Polská vláda zvažuje vyloučení Huawei z budování chystané sítě 5G.

"Nedávná akce, kterou vaše vláda podnikla proti pracovníkovi společnosti Huawei a spoluobviněnému polskému občanovi demonstruje závazek vaší vlády zajistit, aby sektor telekomunikací nebyl ohrožen způsobem, který by ohrozil naši národní bezpečnost," řekl Pence.

Pochvaly zazněly v době, kdy se Polsko snaží přesvědčit Spojené státy, aby zvýšily svou vojenskou přítomnost v zemi. Počet amerických vojáků v Polsku je omezen na 4500 vojáků, ale kolísá podle toho, jak se jednotlivé jednotky při pobytu v Polsku střídají. Polsko se snaží o setrvání jednotek NATO na svém území v obavě z Ruska, zejména od ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014. Polský prezident Andzej Duda řekl svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi, že Varšava je ochotna poskytnout více než dvě miliardy dolarů (asi 46 miliard Kč), aby pomohla ke zřízení stálé americké základny v Polsku, připomněl Reuters.

Lucemburský premiér Xavier Bettel se dnes v Berlíně vyslovil pro společnou evropskou strategii vůči čínské telekomunikační firmě Huawei. Podle Bettela se bude téma probírat i na březnovém unijním summitu.

Evropská komise podle Reuters uvažuje o faktickém zákazu síťových zařízení společnosti Huawei v důsledku bezpečnostních obav. Některé evropské země se ale zdráhají přímo vyhovět požadavkům USA. Sama Huawei je rozhodnuta setrvat v soutěži o lukrativní projekty.

Společnost je připravena čelit všem dalším bezpečnostním opatřením potřebným k tomu, aby se vypořádala s vývojem sítí nové generace 5G ve střední a východní Evropě, ujistil dnes hlavní bezpečnostní ředitel společnosti Huawei Technologies USA Andy Purdy. "Americká vláda je velmi vytrvalá, velmi odhodlaná a velmi působivá v hlásání svého poselství o Huawei," řekl Purdy Reuters a ujistil, že firma je připravena spolupracovat s polskou vládou na krocích k posílení důvěry.

Společnost dosud nezaznamenala pokles prodejů svých výrobků v Polsku, ale pokud nynější situace přetrvá, ovlivní to naše podnikání, řekl na dnešní tiskové konferenci ve Varšavě Georg Mayer z vedení evropské pobočky Huawei.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď