Pence, Orbán i Babiš odmítli na summitu imigraci na úkor rodin

foto Český premiér Andrej Babiš na demografickém summitu v Budapešti.

Budapešť - Někteří z politiků ze zemí střední a východní Evropy včetně českého premiéra Andreje Babiše dnes v souvislosti se stárnutím evropské populace odmítli imigraci na úkor podpory rodin. O populačním růstu a finanční i jiné pomoci mladým rodinám promluvili mimo jiné maďarský premiér Viktor Orbán či někdejší americký viceprezident Mike Pence na demografickém summitu v Budapešti.

Fotogalerie

Čtvrtý ročník summitu zdůraznil snahy se stárnutím obyvatel západních států bojovat skrze podporu mladých rodin a porodnosti, spíš než imigrací, proti které se Orbán dlouhodobě staví. Politik, který se považuje za ochránce konzervativních a křesťanských hodnot, také několikrát odmítl v souvislosti s rodinou hovořit o příslušnících sexuálních menšin.

"Chceme podpořit takovou Evropu, kde muž a žena tvoří rodinu," uvedl dnes Orbán.

Letošní diskuze s tématem "Rodina: klíč k udržitelnosti" se soustředí hlavně na vztah mezi zvýšenou porodností a udržitelnosti. Na předchozím summitu v roce 2019 maďarský premiér například označil koncept "méně dětí zachrání klima" za "hloupý" a "nepřirozený", připomíná agentura AFP.

Maďarský premiér Viktor Orbán na demografickém summitu v Budapešti. Orbán i letos na začátku září na Bledském strategickém fóru ve Slovinsku opakoval, že Maďarsko nespatřuje v migraci možnost vyřešit demografické problémy, poněvadž nově příchozí, často muslimové, by prý změnili kulturní identitu Evropy. Demografická krize má podle něj řešení jen v politice, která podporuje tradiční křesťanskou rodinu.

"Masová a nekontrolovaná migrace do Evropy nemá s udržitelností naší evropské společnosti nic společného, právě naopak. Jediným skutečně udržitelným řešením proti vymírání Evropy je zvýšení porodnosti vlastního, původního obyvatelstva, což je cesta, která je společná zemím V4," uvedl český premiér Babiš.

„Můžete podporovat rodiny, nebo můžete podporovat otevřené hranice. Nemůžete podporovat obojí,“ poznamenal někdejší americký viceprezident Pence s odkazem na protiimigrační politiku administrativy exprezidenta Donalda Trumpa, které byl součástí.

Bývalý viceprezident zmínil i potraty, které se ve Spojených státech staly předmětem diskuze, když v Texasu vstoupil v platnost zákon zakazující prakticky veškeré tyto zákroky po uplynutí asi šesti týdnů těhotenství. Podle konzervativního politika kliniky, které potraty poskytují, přispívají nejen k demografickému propadu, ale i k destabilizaci společnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď