Tokio - Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v Tokiu prohlásila, že Spojené státy nedovolí Číně, aby izolovala Tchaj-wan tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov. Informovaly o tom agentury AP a AFP. Americká politička tento týden krátce navštívila Tchaj-pej, přičemž její cesta vyvolala ostrou reakci Číny. Peking zanedlouho zahájil vojenská cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.
Pelosiová a pět dalších členů Kongresu dorazili do Japonska ve čtvrtek po návštěvě Singapuru, Malajsie, Tchaj-wanu a Jižní Koreje. Podle agentury Reuters dnes Pelosiová na tiskové konferenci po setkání s japonským premiérem Fumiem Kišidou rovněž uvedla, že její cesta nebyla nikdy zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu.
Šéf japonské vlády prohlásil, že čínské vojenské cvičení zaměřené na Tchaj-wan představuje "vážný problém", který ohrožuje mír a bezpečnost v regionu. Odpalování raket je podle něj zapotřebí okamžitě zastavit. Pouhý den po odletu Pelosiové z Tchaj-peje vypálila Čína 11 balistických střel do vod kolem ostrova, pět z nich dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny. To přimělo Tokio k diplomatickému protestu.
Kišida podle agentury Reuters rovněž uvedl, že Japonsko bude s USA spolupracovat na udržení míru a stability v Tchajwanském průlivu, který je klíčovou námořní trasou.
Peking si podle Reuters předvolal japonského velvyslance v Číně, aby mu dal najevo nelibost nad účastí země v prohlášení, které vydala s ohledem na situaci kolem Tchaj-wanu skupina velkých světových ekonomik G7. Ministři zahraničí účastnických zemí tento týden Čínu vyzvali, aby napětí v oblasti Tchajwanského průlivu řešila mírovým způsobem. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že podobnou stížnost podalo některým evropským zemím a vyslancům EU v Pekingu.
Spory kolem Tchaj-wanu významně ovlivnily také zasedání ministrů zahraničí Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).
Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a integrální součást svého území, a proto cestu Pelosiové vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti. Naposledy takto vysoce postavený americký politik navštívil Tchaj-wan před čtvrtstoletím.