Pelosiová chce jaderné odzbrojení KLDR, plánuje navštívit hranici

foto Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová (vlevo) a její jihokorejský protějšk Kim Čin-pchjo (vpravo) v Soulu 4. srpna 2022.

Soul - Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se v úvodu své dnešní návštěvy Soulu setkala se svým jihokorejským protějškem Kim Čin-pchjoem. Ve společném prohlášení se zavázali, že budou podporovat politiku odstrašení vůči Severní Koreji s cílem zajistit její jaderné odzbrojení. Informuje o tom agentura Reuters.

Pelosiová s předsedou jihokorejského Národního shromáždění zároveň vyjádřila obavy ohledně severokorejských jaderných a raketových hrozeb. "Obě strany vyjádřily znepokojení nad neutěšenou situací rostoucí hrozby ze strany Severní Koreje," uvádí se v prohlášení. "Dohodli jsme se, že podpoříme úsilí obou vlád dosáhnout denuklearizace a míru prostřednictvím mezinárodní spolupráce a diplomatického dialogu," stojí v textu, který poukazuje na potřebu pokračovat vůči KLDR v politice odstrašování.

Pelosiová na tiskové konferenci zároveň řekla, že se svým jihokorejským protějškem hovořila o tom, jak posílit spolupráci v otázkách regionální bezpečnosti, ekonomiky a klimatické krize.

Šéfka Sněmovny reprezentantů do Jižní Koreje přiletěla ve středu večer po krátké návštěvě Tchaj-wanu. Před jednáním s Kimem a dalšími zákonodárci se setkala s americkými diplomaty.

Později dnes má zákonodárkyně v plánu navštívit hraniční oblast rozdělující Severní a Jižní Koreu. Pokud se návštěva uskuteční, bude Pelosiová nejvýše postaveným americkým politikem, který se do této oblasti vypraví od roku 2019, kdy na místo přijel tehdejší americký prezident Donald Trump na setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem se však Pelosiová nesetká, jelikož Jun je na plánované dovolené. Ve 40minutovém telefonátu jí však slíbil úzkou spolupráci s americkým Kongresem na rozvoji globálního strategického spojenectví, uvedl náměstek jihokorejského poradce pro národní bezpečnost. Podle jihokorejské prezidentské kanceláře hlava státu vyjádřila naději, že se s Pelosiovou setká, až navštíví Spojené státy. Jihokorejská média spekulovala o tom, že se Jun s Pelosiovou nesetkal osobně, aby si neznepřátelil Čínu poté, co americká zákonodárkyně k velké nevoli Pekingu navštívila Tchaj-wan.

Z Koreje Pelosiová zamíří do Japonska.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 19. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď