Pelhřimovské kartáčovny uvedou další výrobky designéra Novague

foto Smetáček s lopatkou navržené českým designérem Petrem Novaguem na snímku pořízeném 12. června 2020 ve výrobním závodu pelhřimovské společnosti Spojené kartáčovny. Novagueho uklízecí sada dostala ocenění German Design Award 2020.

Pelhřimov - Spojené kartáčovny v Pelhřimově začínají vyrábět další produkty navržené českým designérem Petrem Novaguem, které dostaly ceny v mezinárodních soutěžích. Společnost chce cestou inovací a originality posilovat vlastní značku Spokar, řekla ČTK obchodní ředitelka Šárka Zbrojková. Podnik je největším českým výrobcem kartáčnického zboží, s ročním obratem kolem 900 milionů korun. Zaměstnává 340 lidí.

Fotogalerie

Zavření mnoha obchodů a další opatření proti koronaviru utlumila odbyt tohoto zboží hlavně od března do dubna. "Toto období jsme částečně překlenuli několika dny závodní dovolené," řekla Zbrojková. Od dubna se firma vracela do normálního režimu. Pak jí začali chybět pracovníci, podobně jako před koronavirem. "Zakázky, zejména na tuzemském trhu, jsme měli, ale část zaměstnanců zůstala doma a čerpala ošetřovné," vysvětlila.

Výrobní sortiment Spojených kartáčoven, a.s., tvoří z 15 procent zubní kartáčky a kartáče pro osobní hygienu. Malířské a natěrací potřeby představují 40 procent výroby, stejně jako kartáče pro domácnost, zbylý díl jsou speciální výrobky. Na export jde 60 procent produkce. Pod svou značkou ji kartáčovny za hranicemi prodávají například na Slovensku, v Rusku, Bulharsku, Maďarsku a Německu. Pod privátními značkami se tyto výrobky dostávají do skandinávských zemí nebo Velké Británie. Kartáčovny spolupracují i s nadnárodními řetězci, jako je Ikea.

Originálními výrobky se chtějí Spojené kartáčovny odlišit od konkurence. "Tato cesta není jednoduchá, protože konkurence, zejména zahraniční, je velká," uvedla Zbrojková.

Návrhy různých designérů využil podnik v minulosti už víckrát. "Nicméně až spolupráce s Petrem Novaguem nám otevřela trochu jiné dveře. Začali jsme mít ambice cílit na mezinárodní ceny," řekla Zbrojková. Prvním výsledkem byl zubní kartáček Spokar X, který před dvěma lety dostal několik mezinárodních cen za design. Kartáček vznikl ve spolupráci se stomatology, podle Zbrojkové odpovídá aktuálním trendům. "To znamená malá hlavička hustě osazená vlákny, kompaktní držátko," popsala.

Kartáčovny teď rozšiřují nabídku o novou řadu výrobků pro úklid domácnosti, za jejichž návrhem stojí opět Novague. Tato sada dostala ocenění German Design Award 2020. "Vsadili jsme na nadčasový design a na robustní konstrukci, protože naším cílem je dlouhá životnost výrobku," řekla Zbrojková. Ocenění Red Dot Award získal nový typ štětce pro řemeslníky, jehož držadlo má osmihranný průřez a který firma vyvinula se stejným designérem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

-3°C

Dnes je neděle 17. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 -3°C

Celá předpověď