Pelhřimov dnes zažil jízdu na kuriózně konstruovaných bicyklech

foto Josef Pešek dokázal za 14:03 sekundy projet na "plavajícím" kole, které má místo řidítek volant, při zatočení vlevo jede kolo doprava, šlape se dozadu místo dopředu a kola jsou vypletena excentricky, slalomovou dráhu v celkové délce 50 metrů, osazenou 10 kužely. Svůj výkon předvedl 28. března 2019 v rámci tiskové konference Muzea rekordů a kuriozit na asfaltové dráze v Městských sadech v Pelhřimově.

Pelhřimov - Jízdu v rekordním čase na speciálně sestrojeném kole vlastní výroby dnes v Pelhřimově absolvoval pětatřicetiletý Josef Pešek z Chocně na Orlickoústecku. Padesátimetrový slalom na kole s volantem a nevycentrovanými koly dokázal ujet za 14:03 vteřiny. Výrobě kuriózních kol se společně s otcem Josefem Peškem starším věnuje už 20 let. Touží sestrojit takové, které už by nedokázal ovládat. Zatím pokořil všechna. Rekordní jízdy i na dalších kolech dnes zaevidovala pelhřimovská Agentura Dobrý den, která databázi českých rekordů spravuje.

Kolo, na kterém dnes Pešek mladší jízdu absolvoval, má volant, který přední kolo natáčí na opačnou stranu než se točí sám. Osy kol nejsou uprostřed, takž kolo jezdce "natřásá". Systém ozubených kol navíc pohání kolo vpřed, jen pokud jezdec šlape dozadu. Ani takový pohon ale nadšeným konstruktérům, kteří jsou povoláním zámečníci, nestačí. Nejnovější kuriózní exemplář jejich sbírky, dokončený vloni v prosinci, jede dopředu, pokud jezdec jednou nohou šlape dopředu a druhou dozadu.

Pešek dnes absolvoval i rekordní jízdy na bicyklu, který je schopný imitovat jízdu dvoustopého vozidla. Díky jeho konstrukci je možné jet a sedět na zadním kole a přední kolo s řidítky "vést" vedle sebe. Padesátimetrový slalom dokázal Pešek projet v čase 33:10 vteřiny.

Cyklistických rekordů eviduje pelhřimovská agentura víc. V expozicích svého muzea rekordů a kuriozit má i řadu raritních cyklistických exponátů. Je mezi nimi také nejmenší jízdní kolo v České republice dlouhé sedm a vysoké 19 centimetrů. Jeho autor Roma Šofrle na něm byl schopen ujet i několik metrů. "Vyrobil ho při svých nočních službách v metru. Jízdní kola jsou vyrobená ze starých madel, kterých se člověk drží, když jezdí po jezdících schodech," řekl Josef Vaněk z Agentury Dobrý den. Byl to jediný materiál, z něhož i kolečka miniaturní velikosti dokázala unést asi osmdesátikilového muže.

V expozici muzea je i celodřevěné plně funkční kolo, které za čtyři roky vyrobil Slovák Ludovít Lénárt. Dřevěný je nejen jeho rám a kola, ale i řetěz či pumpička.

Své cyklistické rekordmany bude mít i nadcházející ročník festivalu Pelhřimov - město rekordů a kuriozit, který se bude konat 7. a 8. června. Představí se na něm Richard Štěpánek, který jezdí na kole i koloběžce, i když přišel o levou ruku. Navzdory handicapu se účastní extrémních závodů. Byl schopný ujet na kole a později i na koloběžce 1000 mil přes Českou a Slovenskou republiku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 19. srpna 2019

Očekáváme v 3:00 20°C

Celá předpověď