Peksa: České předsednictví je obrovská příležitost

foto Europoslanec za Piráty a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa

Máme šanci obnovit si pošramocenou pověst v Evropě. Naplánované priority českého předsednictví se nejspíše stočí směrem k válce na Ukrajině. Role Česka tak bude naprosto klíčová pro zvládnutí situace v Evropě. V této zkoušce si nesmíme dovolit propadnout, zdůrazňuje pirátský europoslanec a šéf Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

Na čem jste už začal pracovat ve druhém funkčním období tohoto EP? A ve kterých oblastech již víte, že se vaše agenda, případně celá agenda EP, změní a proč?

Budu se více soustředit na hospodářská, resp.průmyslová témata. Evropská energetika, IT sektor, vesmírný průmysl, finančnictví, všechny tyto sektory stojí před novými výzvami spojenými s válkou na Ukrajině, klimatickou a pandemickou krizí. Musíme se zbavit závislosti na fosilních palivech, především těch dovážených z Ruska. Musíme si zajistit soběstačnost v dodávkách čipů a satelitních služeb. A musíme zajistit odolnost naší kritické infrastruktury proti kybernetickým útokům. Vidím tu velký prostor pro uplatnění pirátských konceptů decentralizace a sdíleného rozvoje technologií a chci se na tom podílet.

Jaký význam přikládáte českému předsednictví v Radě EU?

Pro Česko je to obrovská příležitost, jak obnovit pošramocenou pověst v Evropě. Teď je jasné, že naplánované priority českého předsednictví se nejspíše stočí směrem k válce na Ukrajině. Role Česka tak bude naprosto klíčová pro zvládnutí situace v Evropě.

Chcete a můžete se sám zapojit do jeho programu, aby bylo předsednictví úspěšné jako celek?

Samozřejmě se v rámci Evropského parlamentu zapojíme a pomůžeme tomu, aby všechno proběhlo hladce. Pravda je taková, že europoslanci jsou obvykle v rámci dané země a politické strany ti nejlépe informovaní o aktuální agendě v Bruselu, což chceme maximálně využít. Pro českou reprezentaci to bude velká diplomatická zkouška, ve které si nesmíme dovolit propadnout.

Kam by mělo české předsednictví EU v ideálním případě nasměrovat?

Vzhledem k tomu, že za hranicemi Evropské unie máme válečného agresora, musíme napnout všechny síly k tomu, abychom udrželi bezpečnost v Evropě i na Ukrajině, která se musí stát její nedílnou součástí. Zároveň naše role musí spočívat v tom, že se zbavíme závislosti na fosilním ruském plynu, k tomu nám pomůže rychlá implementace Green Dealu, na které se v rámci předsednictví budeme podílet.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď