Pekarová Adamová hovořila na Slovensku o prioritách vlády, shodu vidí v jádru

foto Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (vlevo) se 18. ledna 2022 v Bratislavě sešla se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Bratislava - O prioritách nové české vlády hovořila dnes předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou během své návštěvy Bratislavy. Česko a Slovensko má podle šéfky Sněmovny shodný postoj mimo jiné k jaderné energii.

"Probrali jsme témata priorit naší vlády. Patří mezi ně řada věcí, v nichž se shodneme, ať už v oblasti boje s klimatickou změnou nebo v oblasti návratu zahraniční politiky k ochraně lidských práv," řekla novinářům Pekarová Adamová, která se dopoledne setkala také se slovenským premiérem Eduardem Hegerem.

Čaputová po jednání vyjádřila na sociální síti potěšení v souvislosti s posilujícím poutem mezi Českem a Slovenskem.

Politici v obou zemích podle šéfky Sněmovny mají za to, že se musejí zabývat vyššími cenami energií pro obyvatele a podnikatele. Shodu vidí také v postoji k atomové energii. "Musíme se vypořádat s tím, jak v našich zemích uspořádat energetický mix, aby byl vyhovující k přírodě. Shodneme se, že jádro je pro nás prioritou. Je to jedno z našich společných témat i v rámci Evropské unie, určitě bude i pro nás v rámci předsednictví Evropské unie, které nás čeká v příštím pololetí," řekla.

Pekarová Adamová přijela na dvoudenní návštěvu Slovenska v pondělí, kdy jednala s šéfem slovenského parlamentu Boris Kollárem a ministrem zahraničí Ivanem Korčokem.

"Naše vztahy jsou velmi vřelé, přátelské a není to jen tradicí, co nás sem na Slovensko jako představitele české vlády, případně parlamentu vždy vede na první zahraničí cestu," uvedla šéfka Sněmovny.

Pekarová Adamová vyjádřila lítost v reakci na dřívější oznámení prezidenta Miloše Zemana, že nehodlá obnovit schůzky ústavních činitelů k zahraniční politice. "Za zahraniční politiku zodpovídá vláda. Určitě je dobrá spolupráce jednotlivých institucí v zájmu nás všech. Mě mrzí, že k ní nebude evidentně docházet ve všech úrovních," řekla. Nekomentovala přitom Zemanovy výroky obsahující kritiku jejího vyjádření na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána. Na facebooku Pekarová Adamová dříve napsala, že Češi už ve volbách vyhnali svého premiéra Andreje Babiše a že pevně doufá, že se to povede i Maďarům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď