Pečetění zubů a výplňové materiály v dětské stomatologii

foto Ilustrační foto - Pacient u zubaře

Hygienické návyky týkající se ústní dutiny nejsou u dětí většinou na takové úrovni jako u dospělých. Čerstvě prořezané zuby jsou ke vzniku zubního kazu velmi citlivé, a proto je nutné, aby rodiče svým dětem s čištěním zoubků pomáhali, dokud se dítě nenaučí správné technice.

Přesto jsou na povrchu zubu místa, která se dají vyčistit jen velmi obtížně a na těchto místech ulpívá ve zvýšené míře plak, který může zapříčinit vznik zubního kazu. Tato místa se odborně nazývají habituálně nečistá a jsou to především krčková oblast zubu, mezizubní prostory a spáry a jamky na žvýkacích ploškách stoliček. Právě první stálá stolička, která se pořezává kolem 6. roku dítěte, je vystavená největšímu riziku vzniku zubního kazu. Prořezává se totiž v době, kdy dítě často ještě nemá tak dobrou ústní hygienu. Velmi brzy je pak nutné stálé šestky vrtat na jejich žvýkacích ploškách a zhotovovat na nich výplně. Často přicházejí do zubní ordinace také dospělí pacienti, kterým chybějí právě první stálé stoličky (šestky), a navíc je tato ztráta zkomplikována nejrůznějšími posuny okolních zubů, které se snaží mezeru po chybějícím zubu zaplnit.

V moderní stomatologii existuje způsob, jak lze snížit riziko vzniku zubního kazu na čerstvě prořezaných stoličkách. Samozřejmě je na prvním místě důležitá zubní hygiena a případná fluoridace zubů. Jako doplněk lze využít tzv. pečetění zubů. Pečetění zubů je zcela bezbolestný postup, kdy se po dokonalém očištění žvýkací plošky zubu a jeho chemickém připravení nanese právě do drobných spár a jamek speciální kompozitní pryskyřice nebo skloionomerní cement, který tuto spáru uzavře, a zabrání tak vzniku kazu v těchto prostorách. Navíc je pak žvýkací ploška zubu hladší a je snazší ji očistit. Kompozitní pečetidla mohou být průhledná, bílá, mohou také pod speciální světelnou lampou světélkovat, aby bylo možné zpětně ověřit jejich přítomnost na povrchu zubu.

Velmi dobré je však také pečetit i skloionomerními cementy, které vylučuji do zapečetěného zubu fluoridy a sklovina může dokonce i částečně prokrystalizovat do tohoto materiálu a ještě tak účinnost uvedeného postupu zvýšit.

Pečetění se provádí hlavně na stálých stoličkách v krátké době po jejich prořezání do úst. Pro snížení kazivosti zubů je to zcela jistě vhodné ošetření.

Výplňové materiály v dětské stomatologii

Nároky na výplňové materiály v dětské stomatologii jsou odlišné od materiálů pro stálé zuby u dospělých. Jelikož děti nezvládají delší stomatologické zákroky, tak se s těmito materiály musí pracovat velmi rychle.

Asi nejvíce rozšířený amalgám je vytlačován skloionomerními cementy. S těmito materiály se může pracovat i ve vlhkém prostředí, rychle tuhnou, mají bílou barvu a vylučují do slin fluoridy, které tak mohou bránit vzniku kazu na ostatních zubech. Skloionomerní cementy by měly být u dětí materiálem první volby. Zcela nevhodné je používat na dětské zuby kompozitní materiály. Struktura a mineralizace tvrdých zubních tkání je odlišná od stálých zubů a kompozitní výplň by na nich špatně držela a navíc by se i komplikovaně zhotovovala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď