Pavla překvapila malá podpora Baxy a Zemanové ve výboru

foto První den návštěvy prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou v Kraji Vysočina, 25. května 2023 Jihlava. Vpravo ředitelka Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková při setkání s radou kraje a hosty.

Pelhřimov - Prezidenta Petra Pavla překvapilo, že jeho kandidáti na ústavní soudce Josef Baxa a Daniela Zemanová získali ve středu v senátním ústavně-právním výboru tak malou podporu. Považuje je za mimořádně kvalitní, počká si tedy na další výsledky řízení o nominacích na ústavní soudce. Prezident to dnes řekl novinářům při návštěvě Vysočiny. Připomněl, že nominacím se zatím věnoval jen jeden výbor, další řízení budou následovat a rozhodující bude plénum Senátu příští týden.

"Já nepochybuju o tom, že Senát má se mnou společný zájem na tom, abychom obsadili Ústavní soud kvalitními odborníky, kteří zajistí rychlé a nestranné fungování nejvyšší soudní instituce v našem státě," prohlásil Pavel.

V souvislosti se spekulacemi o Baxovi jako možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu po Pavlu Rychetském, jehož mandát vyprší 6. srpna, Pavel uvedl, že se v tomto smyslu nikdy nevyjádřil. Sice nevylučuje tuto možnost, nikdy však prý neřekl, že to tak bude.

Premiér Petr Fiala (ODS) nechtěl stanovisko Senátu komentovat. "To je otázka pro kolegy v Senátu, z jakých důvodů se tak rozhodli," uvedl. Zdůraznil, že kandidáty ještě čeká představování v dalších výborech či na zasedání klubů. "Pak teprve dojde k finálnímu rozhodnutí Senátu," dodal Fiala po dnešním jednání s kraji o kapacitách středních škol.

Předseda ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS) v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že odpovědi Zemanové byly povrchní a že Baxa by byl dobrým ústavním soudcem, ale ne dobrým předsedou Ústavního soudu. Vadí mu také způsob nominace. Baxu sice respektuje, ale má k němu výhrady. Řekl mu je osobně, přes média to řešit nechce. Chtěl je říci i prezidentovi ještě před nominací, bohužel ta debata kolem toho nenastala, dodal. "Všichni tři kandidáti navržení prezidentem na ústavní soudce jsou kandidáti velmi kvalitní a rozhodně mají moji podporu," uvedl na twitteru naopak předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska. Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09 uvedl, že proti třem aktuálním adeptům také nemá žádné zásadní výhrady.

Ústavně-právní výbor ze tří Pavlových návrhů na ústavní soudce ve středu podpořil jen kandidaturu profesora ústavního práva Jana Wintra, zatímco Baxa a Zemanová podporu nezískali. Mohli by obsadit místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž mandát skončil 3. května. Politologové míní, že odmítnutí dvou kandidátů na ústavní soudce senátním ústavně-právním výborem je vzkazem prezidentovi, aby s nimi konzultoval už své nominace.

Prezident Pavel při výběru nominantů vychází z návrhů víc než dvacítky oslovených právnických institucí. Navržená jména posuzuje sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou, který je současně tajemníkem senátní ústavní komise.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď