Pavel Šporcl zahájí v září sezonu Komorní filharmonie Pardubice

foto Ilustrační foto - Houslista Pavel Šporcl vystoupil 11. května 2021 v Praze na Výstavišti na koncertu Šance pro kulturu.

Pardubice - Komorní filharmonie Pardubice zahájí v září 53. sezonu koncertem houslisty Pavla Šporcla. Kvůli stále nejistému vývoji pandemické situace nebude prodávat abonentky, diváci si budou kupovat vstupenky na jednotlivé pořady. Novinářům to dnes řekl ředitel filharmonie Pavel Svoboda.

"Věřím, že na podzim bude chodit dost diváků, nebudou se bát. Jsem optimista. Po mnoha desítkách let poprvé nebudeme prodávat abonentní řady, důvod je zřejmý," řekl Svoboda. Hlavní sál má 500 míst, kdyby začala opět platit přísnější protikoronavirová opatření, filharmonie by nemohla zaručit všem abonentům místo.

"Prodej na koncerty budeme startovat vždy dva týdny předem a on-line. A uvolníme jen tolik míst, kolik bude právě povolených," dodal ředitel.

Sezonu s filharmonií zahájí Pavel Šporcl, zahrají Mendelssohnův koncert pro housle a orchestr, v plánu jsou tři koncerty od 13. do 15. září. Šporcl dnes v Pardubicích řekl, že několik měsíců, kdy byla kultura zakázaná, bylo obtížných a že je pro něj ctí sezonu zahájit. Mendelssohnův koncert jej provází od dětství, uvedl.

"Hraji ho mimořádně rád od dětských let, kdy jsem s ním na soutěži Kociánovo Ústí vyhrál druhé místo. Lidé si teď odvykli někam chodit, bude to naše společná práce, abychom kulturu opět nastartovali," řekl Šporcl.

Podle manažerky koncertní činnosti Vladislavy Kopecké čekají diváky koncerty interpretů zvučných jmen. V Pardubicích bude například hostovat klarinetistka Sharon Kam, která vystupuje na předních světových pódiích. Klasické koncerty na každý měsíc nabídnou i další hvězdy, dodala.

"Na pardubickém pódiu se spolu s námi objeví vynikající klavírista Martin Kasík, varhaník Roman Prucki, cembalistka Edita Keglerová, klavírista Jan Bartoš nebo také houslista Jakub Junek s Bohuslavem Matouškem," řekla Vítková.

Filharmonie dál pokračuje v programu Máme hosty, zazní šansony, groteska, swing. Mimořádné koncerty spojí filharmonie s Univerzitou Pardubice, Konzervatoří Pardubice nebo sborovými tělesy z hradeckého kraje. Filharmonie v Domě hudby opět uvede oblíbené koncerty pro děti a jejich rodiče, školy a pro seniory.

Komorní filharmonie Pardubice vznikla v roce 1969 a byla prvním orchestrálním souborem ve východních Čechách. Zástupci hudebního tělesa doufají, že již omezení nenastanou.

"Loňská sezona byla jedna z nejnáročnějších. Nespali jsme na vavřínech, připravovali jsme rozhlasové nahrávky, jezdili jsme po domovech pro seniory a hráli jejich klientům. Díky tomu, že jsme příspěvkovou organizací města, měli jsme stabilní příjem a nemuseli jsme žádat o příspěvek navíc," dodal Svoboda.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 21:00 23°C

Celá předpověď