Pavel Šporcl přichystal album a turné Vánoce na modrých houslích

foto Houslista Pavel Šporcl poskytl 8. listopadu v Praze rozhovor České tiskové kanceláři. Šporcl vydává vánoční album Christmas on the Blue Violin, které natočil s Královskou liverpoolskou filharmonií. Hostem alba je Český pěvecký sbor Boni pueri a harfistka Jana Boušková. Šporclovo následné turné Vánoce na modrých houslích zavítá od 4. do 22. prosince do jedenácti měst České republiky.

Praha - Houslista Pavel Šporcl vydává vánoční album Christmas on the Blue Violin, které natočil s Královskou liverpoolskou filharmonií vedenou Sebastianem Lang-Lessingem. Hostem alba je Český pěvecký sbor Boni pueri a harfistka Jana Boušková. Šporclovo následné turné Vánoce na modrých houslích, kterého se zúčastní na sedm desítek účinkujících, zavítá od 4. do 22. prosince do 11 českých měst.

"Není to pro mě každoroční záležitost, je to moje první vánoční album plné vánočních písní a koled zkomponované vyloženě pro mě. Jestli není jediné, tak se jedná o jedno z mála vánočních alb instrumentálního charakteru," řekl ČTK Šporcl.

Turné dostalo název po mediálně nejznámějším díle houslaře Jana Špidlena, modrých houslích. Vlastníkem výjimečného nástroje je Šporcl od roku 2006. Barvu si vymyslel sám majitel. Nápad vznikl na houslovém semináři v Itálii, který byl věnován inovacím a kde se mimo jiné řešilo, zda housle musejí být jen červené nebo hnědé.

S Královskou liverpoolskou filharmonií v minulosti Šporcl spolupracoval už několikrát, ale nahrávali spolu poprvé. "Byla to obohacující zkušenost. Podobně mne také nadchlo muzicírování s báječným dirigentem Sebastianem Lang-Lessingem a producentem Jonem Cohenem," uvedl Šporcl, který na album zařadil i svoji nejnovější kompozici, skladbu Modlitba.

Houslista Pavel Šporcl poskytl 8. listopadu v Praze rozhovor České tiskové kanceláři. Šporcl vydává vánoční album Christmas on the Blue Violin, které natočil s Královskou liverpoolskou filharmonií. Hostem alba je Český pěvecký sbor Boni pueri a harfistka Jana Boušková. Šporclovo následné turné Vánoce na modrých houslích zavítá od 4. do 22. prosince do jedenácti měst České republiky. Série koncertů začne 4. prosince v Českých Budějovicích a skončí 22. prosince v Karlových Varech. Na 12 koncertech v 11 městech houslistu doprovodí Karlovarský symfonický orchestr, na Moravě Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Koncerty ozdobí sborové hlasy chlapeckého sboru Boni pueri a soprán dvojnásobné držitelky Thálie z roku 2012 Jany Šrejmy Kačírkové. Všechny koncerty bude dirigovat Jan Kučera, šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru a hostující dirigent Národního divadla. V Praze se uskuteční dva koncerty v multifunkčním prostoru Fora Karlín 19. a 20. prosince. Jejich hostem bude harfistka Jana Boušková. Program turné nabídne například skladby Vánoce, Vánoce přicházejí, Narodil se Kristus Pán či hudba k filmu Anděl Páně II, ke kterému Šporcl nahrál ústřední melodii.

Naposledy se Šporcl na sérii koncertů v Česku představil při turné Bacha na Šporcla - Generali Tour 2015. Známý propagátor houslí před dvěma lety převzal platinovou desku Supraphonu za prodej více než 6000 kusů alba Gipsy Fire. Čtyřiačtyřicetiletý houslista při příležitosti desátého výročí spolupráce s vydavatelstvím Supraphon převzal v roce 2013 Jubilejní platinovou desku za 190.000 prodaných CD. Spolupracuje s různými orchestry, romskou kapelou i popovými umělci.

Příští rok Šporcl plánuje koncerty v různých zemích. Bude pokračovat i jeho spolupráce s Českou televizí, kde uvede šestidílný dokument podle svého námětu o české houslové škole. Od března televize uvede dalších 12 dílů Hudebních perliček Pavla Šporcla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď