Pavel Doško: Excalibur Army nabízí moderní mostní a pontonové systémy

foto Mostní vozidlo AM-70 Ex.

Česká armáda chystá pro nadcházející roky několik významných modernizačních a akvizičních programů. Pro pozemní síly je nejvýznamnějším pořízení 210 kusů obrněných pásových vozidel, poté bude armáda řešit obměnu tankové techniky. Nová pásová vozidla budou představovat zásadní změnu pro armádní logistiku a její ženijní zabezpečení a podporu mobility. Armáda proto musí modernizovat i mobilní mostní a pontonové systémy. Společnost Excalibur Army ze Šternberka může už nyní nabídnout několik mostních vozidel a systémů, které vznikly v jejím vývojovém oddělení nebo jsou výsledkem spolupráce s tradičním partnerem – firmou General Dynamics European Land Systems. Možnosti modernizace mostních systémů ve výzbroji a vývojové a výrobní kapacity Excalibur Army rozebírá Pavel Doško, obchodní manažer šternberského podniku.

Fotogalerie

Vaše společnost nově vyvinula dvě mostní vozidla, AM-50 Ex a AM-70EX. Jaké jsou jejich parametry a využití?

Jde o mobilní mosty umístěné na vojenském vozidle Tatra Force 8x8. Jejich účelem je rychlé přemostění suchých a vodních překážek pro zabezpečení pohybu podporovaných jednotek. Každé vozidlo nese jedno nůžkové mostní pole o délce 13,5 metru, které je možné napojovat s dalšími poli za pomoci vysunovatelné podpěry o výšce 2 až 6 metru, která slouží jako pilíř. Postupným napojením je možné přemostit překážku libovolné šířky.

Mostní vozidlo AM-50 Ex. AM-70 EX vychází z osvědčeného vozidla AM-50 EX. Hlavním rozdílem je nosnost mostu, která odpovídá MLC 70 podle alianční normy STANAG 2021. MLC 70 se dá zjednodušeně popsat jako nosnost 63,5 tuny pro pásová vozidla a 73 tun pro kolové soupravy. Technicky je vozidlo zásadně přepracované a celkově vylepšené na základě praktických zkušeností s výrobou a provozem dřívějšího typu AM-50 EX u našich zákazníků a požadavků české armády.

Obě vozidla vycházejí z koncepce používaných vozidel AM-50. Proč jste u ní zůstali?

Jde o unikátní koncept, v němž vidíme velký potenciál. Nabízí, ve srovnání s konkurenčními řešeními, největší flexibilitu. Jsme schopni se přizpůsobit délce překážky a napojovat další mostní pole podle potřeby, což jiná řešení většinou neumožňují. Taktéž je mostovka plná, nikoliv kolejová, jak je běžné u jiných typů, což umožňuje její snadné použití i pro civilní záchranné operace. Zachována je však pouze koncepce, celý most a pokládací zařízení bylo při vývoji nově navrženo a liší se i parametry samotných mostovek. Ani vzdáleně nejde o repasování starých mostů, jak se někdy nesprávně tvrdí.

Nakolik náročný je pro ženisty přechod na AM-70 EX?

Velmi snadný. Jsou zachovány principy fungování mostu, na které jsou zvyklí. Celé řešení je přitom v mnohém skokem do současnosti. Hlavní změnou je nový podvozek řady Tatra Force 8x8, stejně jako systém ovládání s automatizovanými prvky pokládky mostu, moderní elektronika, hydraulika nebo systém údržby.

Zároveň umíme nabídnout vylepšení podle požadavků zákazníka, jako například krátkou nebo dlouhou pancéřovanou kabinu vozu, výkonnější motor, automatickou převodovku, denní a noční kamerový systém či dálkoměr. Pro zahraničního zákazníka nabízíme zbraňové stanice umístěné na kabině vozidel. Jasným argumentem pro výměnu za AM-70 EX jsou staré vozy Tatra T-813. Ty slouží jako nosiče armádních AM-50, jenže jejich relátková elektronika je poplatná 70. letům. Navíc trpí nedostatkem náhradních dílů, protože se tyto vozy dávno nevyrábějí.

Máte dostatečné výrobní kapacity, jste schopni poskytovat servisní služby, technickou podporu po celou dobu životnosti a výcvik?

Disponujeme nejen výrobními kapacitami, ale také zkušenostmi jak pro výrobu těchto vozidel, tak pro komplexní podporu. To platí například pro proces zavádění do výzbroje, výcvik obsluhy a následné servisní a další služby. Naše servisní zázemí využívá česká armáda už dnes, u nás se opravují AM-50 z její výzbroje. I přes jejich stáří je naši technici dokáží udržovat v provozu. Všechny tyto služby běžně zajišťujeme také pro zahraniční zákazníky.

Jakým způsobem jste vozidla testovali a ověřovali jejich funkčnost, nasaditelnost, nosnost a další parametry?

Vozidla pečlivě testujeme v rámci podnikových zkoušek, kontrolních zkoušek a při předávání zákazníkům. Pro AM-70 EX jsme provedli náročné testování ve spolupráci se státním podnikem Vojenský technický ústav, konkrétně s jeho vyškovskou pobočkou pro pozemní vojsko.

Spolupráce s armádním prostředím je bohužel hodně omezená. Není to tím, že bychom nechtěli, ale tím, že je to právně téměř nemožná. Je to škoda, protože zapojením armádních odborníků by se snadněji vyvíjela taková řešení, které přesně odpovídá tomu, co armáda požaduje. Pečlivě vstřebáváme jakékoliv informace a komentáře na různých výstavách nebo průmyslových dnech, jsou pro nás cennou zpětnou vazbou.

Nosiči mostních systémů AM-50 EX i AM-70 EX jsou vozidla z produkce Tatra Trucks. Jaké podvozky se dají použít a jaké kabiny a další vybavení je na ně možné instalovat?

Jde o vojenské podvozky typické tatrovácké koncepce se znakem náprav 8x8. Je to velmi modulární řešení, které lze přizpůsobit potřebám zákazníka, ať už volbou motoru, převodovky, nebo právě kabiny. Na AM-70 EX můžeme umístit pancéřovanou kabinu úrovně ochrany 2 podle alianční normy STANAG 4569, a to buď krátkou dvoudvéřovou, anebo dlouhou čtyřdveřovou.

Dají se tato vozidla používat společně s technikou spojenců v NATO?

Ano, jsou navržena pro použití v NATO a v souladu s aliančními vojenskými standardy. To samé platí o výrobě. AM-70 EX je možné provozovat s technikou spojenců z hlediska nosnosti. Navíc je tento systém kompatibilní se současnou technikou české armády a s technikou, kterou by mohlo vojsko v budoucnu zavést do výzbroje. Mostní systém nesený AM-70 EX se ale nedá spojovat s mobilními mosty armád NATO. Jejich koncepce, na rozdíl od AM-70 EX, není uzpůsobena pro propojování více částí. Výjimkou je Slovensko.

Jaké jsou dosavadní ohlasy na AM-70 EX, který jste právě představili v tuzemské premiéře na brněnském IDETu?

Ohlasy jsou velmi pozitivní. Systém zaujal zástupce západních armád, které překvapila zejména flexibilita tohoto řešení. AM-70 EX a AM-50 EX aktivně nabízíme všem potenciálním zákazníkům, třebaže v aliance máme situaci ztíženou vybudovanou pozicí konkurence. Zájem evidujeme i z prostředí mimo NATO.

Jsou tato mostní vozidla vhodná pro použití také v civilní sféře?

Ano, nasazení plné mostovky s obrubníky je vhodné pro záchranné operace. Naše mobilní mosty se dají využívat i ve stavebnictví nebo třeba v lesnictví. Armáda je naším primárním zákazníkem, ale civilistům nabízíme naše výrobky rovněž.

Armáda používá u pontonových mostních vozidel systémy PMS nejčastěji na podvozcích T-815, které jsou více než tři desítky let staré. Má za ně Excalibur Army náhradu?

Pontonová mostní souprava IRB (Improved Ribbon Bridge) na podvozku Tatra Force 8x8. Ve spolupráci s naším partnerem General Dynamics European Land Systems (GDELS) nabízíme moderní pontonovou mostovou soupravu IRB s vysokou nosností na nových vozidlech Tatra Force 8x8 s pancéřovanou kabinou.

Jde o komplexní systém, který zabezpečuje požadované vojskové schopnosti. Souprava se skládá z vozidel s říčními a pobřežními pontonovými díly, člunů, pokladačů vozovkových desek a nosičů speciálního příslušenství. Využívá osvědčené podvozky řady Tatra Force 8x8, které slouží jako nosiče pro všechny komponenty. Souprava je velmi modulární, každé vozidlo je schopno nést kteroukoliv její součást.

Do jaké míry by se vaše firma zapojila do případné armádní zakázky na výrobu a technickou podporu systémů IRB?

Řada komponent, zejména pontony a čluny, se vyrábějí v zahraničí u prověřených výrobců. Je iluzorní si myslet, že by se několik desítek pontonů mohlo vyrábět v tuzemsku. Klíčová jsou z českého hlediska vozidla sloužící jako nosiče pro celou soupravu, tedy automobily Tatra. Excalibur Army hraje roli systémového integrátora, který umí pořídit jednotlivé části a integrovat je do funkčního celku. Naučit je vzájemně komunikovat, vše doladit a dodat přesně podle požadavků. Umíme dále zajistit výrobní a servisní zázemí, aby byl zajištěn celý životní cyklus v domácích podmínkách.

Jaké změny by přineslo zavedení systému IRB do české armády?

V prvé řadě je třeba připomenout, že používaná souprava PMS je velmi kvalitním produktem, který dobře plní armádní požadavky. Bohužel jak vozidla Tatra T-815, tak pontony už výrazně zastaraly. Kvalitní údržba může jejich životnost do jisté míry prodloužit životnost jednotlivých součástí, možná je i částečná modernizace systému PMS.

Nedá se však změnit základní technické a operační parametry pontonů, které odpovídají armádní technice používané v době vzniku systému PMS. Ta byla mnohem lehčí, než je technika české armády a aliančních spojenců. Souprava PMS má klasifikaci MLČ 60 (nosnost přibližně 60 tun), kdežto IRB spadá do kategorie MLC 80 pro pásová vozidla, respektive do kategorie MLC 96 pro kolové soupravy.

Obojživelné mostní vozidlo M3. Souprava IRB by přinesla pro ženijní jednotky hlavně posílení jejich schopností, interoperabilitu se spojenci v NATO a bezpečnost osádek pontonové mostové soupravy v pancéřovaných kabinách vozidel-nosičů. Pro české pozemní vojsko by systém IRB znamenal odstranění takticko-operačních limitů, které vykazují používané ženijní mostní systémy. Ty nemají dostatečnou nosnost pro novou techniku, kterou si armáda v budoucnu pořídí. Neodpovídají ani požadavkům a standardům NATO.

IRB představuje koncepčně podobné řešení jako u soupravy PMS. Vedle toho nabízíme, v součinnosti s  GDELS, i mostní systém M3.

Můžete ho blíže představit?

Vozidlo M3 je velice zajímavým řešením. V podstatě jde o samohybný ponton, kombinuje v sobě pozemní vozidlo, ponton a loď. M3 se po souši přesunuje na kolovém podvozku a na hladině se rozloží jako ponton. Poté se může spojit s dalšími vozidly stejného typu a vytvořit přívozové soulodí nebo plovoucí most. K vytvoření 100metrového mostu stačí osm vozidel M3, 16 členů osádek a 10 minut. Ve srovnání s IRB i dalšími řešeními je to podstatně kratší čas, systémy M3 mají zato výrazně vyšší pořizovací cenu. Ruku v ruce s GDELS chystáme dodávku systému IRB pro Brazílii na podvozcích Tatra Terra.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď