Pátý Čejka se postaral o nejlepší český výsledek na MS, Horská doplavala osmá

foto Německý plavec Florian Wellbrock v závodu na 1500 metrů na MS v Abú Zabí.

Abú Zabí - Jan Čejka se pátým místem na 200 metrů znak postaral o nejlepší české umístění na mistrovství světa v krátkém bazénu. Podobně jako na padesátce, v níž je juniorským mistrem světa z roku 2019, podruhé za den posunul český rekord. Nově má hodnotu 1:49,93. Kristýna Horská doplavala osmá ve finále na 200 metrů prsa. Vedle této dvojice se z českých placů dostala v Abú Zabí do finále už jen Simona Kubová, která skončila sedmá na 100 metrů znak.

Dvacetiletý Čejka si v prvním velkém seniorském finále vedl výborně. Pohyboval se na dohled medailových pozic a nakonec se poprvé v kariéře dostal pod hranici minuty a 50 sekund. Z výkonu z dopolední rozplavby ubral 57 setin, celkově si za jediný den posunul osobní rekord o více než sekundu a čtvrt. Od bronzového Němce Christiana Dienera ho dělila necelá sekunda.

"Je to pro mě něco nového, protože to bylo moje první finále. Budu muset to skvělé umístění nějak zpracovat a vyrovnat se s tím. Takhle skvělý čas jsem rozhodně nečekal. Jak jsem říkal ráno, můj cíl byl zlepšit osobák a český rekord. Že se mi to povedlo o tak velký kus, je skvělé. Jsem za to rád, a jestli se budu pořád takto zlepšovat, tak to bude skvělé a bude mě to bavit," vykládal Čejka nadšeně Radiožurnálu Sport.

Také Horská plavala rychleji než dopoledne. Čtvrtá žena z listopadového ME v krátkém bazénu výkonem 2:20,70 zaostala o 82 setin za svým rok starým českým rekordem a uzavřela finálovou osmičku.

Padesát metrů před cílem byla Horská ještě šestá. "Sto padesát metrů se mi jelo fakt skvěle, ale konec dost bolel a poslední padesátka hodně štípla. Vytuhla jsem a cítila jsem, jak ta holka vedle mě zrychlila, dotahovala mě a pořád jsme se tak nějak přebíjely, až mě nakonec přehmátla. Ta poslední padesátka byla hrozně těžká, utahaná a bolavá," řekla Horská po svém prvním světovém finále.

Němec Florian Wellbrock překonal světový rekord na 1500 metrů volný způsob. Mistrem světa v krátkém bazénu se stal v čase 14:06,88. Šest let staré historické maximum Itala Gregoria Paltrinieriho, jenž dnes skončil čtvrtý, překonal o 1,18 sekundy.

Wellbrock, bronzový olympijský medailista v této disciplíně z her v Tokiu, prožívá mimořádně vydařený podzim. V listopadu vyhrál v Kazani evropský šampionát v krátkém bazénu. Z tehdejšího osobního rekordu dnes ubral další tři sekundy a postaral se o třetí překonaný světový rekord na šampionátu v Abú Zabí. Před ním uspěly Siobhan Bernadette Haugheyová z Hongkongu na kraulařské dvoustovce a Kanaďanka Margaret MacNeilová na 50 metrů znak.

Nizozemka Ranomi Kromowidjojová se dostala na druhé místo historických tabulek v počtu medailí z MS v krátkém bazénu. Dnes získala na kraulařské padesátce stříbro za Švédkou Sarah Sjöströmovou a pomohla štafetě na 4x50 metrů volný způsob k bronzu. Tím se dostala na 28 medailí a překonala Maďarku Katinku Hosszúovou. Je nejúspěšnější ženou, před ní je jen Američan Ryan Lochte s 38 cennými kovy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď