Policie našla osmiletou dívku, která se ztratila na vrchu Čerchov

foto V okolí nejvyššího vrchu Českého lesa, Čerchova na Domažlicku, 11. října 2021 dál na české i německé straně hranice pokračovalo intenzivní pátrání po pohřešované osmileté německé holčičce, která se ztratila 10. října.

Capartice (Domažlicko) - Policie našla osmileté děvčátko z Německa, které se v neděli ztratilo na vrchu Čerchov. Holčička je živá, bude předána do péče zdravotníků, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Policie neposkytne další informace, neboť jde o dítě. Dívenka z Berlína se ztratila v okolí vrchu Čerchova a Malinové hory. Byla na procházce s rodiči, mladším bratrem a bratrancem. Pátrání začalo v neděli na české i německé straně hranice. Čerchov leží asi dva kilometry od hranic. Našel ji hajný Domažlických městských lesů.

Fotogalerie

"Je zdravá, vypadá v dobré kondici," řekl ČTK starosta nedalekých Všerub Václav Bernard (STAN), který byl přítomen záchranářské akci. Dodal, že dítě našli dva až tři kilometry od vrchu Čerchov ve směru na Českou Kubici u České studánky. Sanitka ji podle Bernarda odvezla do Domažlické nemocnice, kde si ji vyzvednou němečtí zdravotníci. "Našel ji hajný u studánky. Byla úplně v pořádku, jenom si stěžovala, že má hlad a žízeň. Všichni jsme se tomu divili," uvedl. Bernard to hodnotí jako perfektní spolupráci českých a německých záchranářů. "Jako vždy," uvedl. Žádnou podobně velkou akci v Českém lese za poslední desetiletí nepamatuje.

"V oblasti jsou šíleně husté lesy. I my jsme tam věčně padali na pusu přes kameny a stromy. Je to neprostupná divočina - houští, skály, popadané stromy i suché kmeny, o něž jsme se chytali a hned padaly. Nic příjemného," uvedl Bernard. Podle něj dívka zřejmě po téměř třech dnech strávených v lesích bude potřebovat psychologickou pomoc. "Rodina byla z Berlína a v oblasti byla poprvé," uvedl.

Pátrání po dívce, která se ztratila při rodinném výletě, začalo v neděli odpoledne na české i německé straně hranice. Čerchov leží asi dva kilometry od hranic s Německem. Pátrací týmy v lesnatém terénu, které hledaly i v noci, se několikrát vystřídaly. Matka dívky i její bratranec jim v terénu ukazovali, kde se dítě ztratilo. Podle dřívějších informací policie se pátrání zúčastnilo na 200 lidí, z toho polovina z Bavorska.

V pondělí odpoledne hasiči, policisté a další lidé zapojení do akce vytvořili zhruba 800 metrů dlouhou hustou rojnici a důkladně procházeli území znovu. Obavy panovaly hlavně proto, že noční teploty klesaly k nule. Nejvyšší bod Českého lesa Čerchov s nadmořskou výškou 1041 metrů je v centru oblasti několik kilometrů se táhnoucích hustých lesů.

Děvčátko hledaly záchranné týmy policistů z pořádkové, dopravní policie, ze zásahové i pořádkové jednotky, studenti z policejní školy, profesionální i dobrovolní hasiči. Na pomoc přijeli i s technikou pracovníci ze šumavského národního parku a lesníci Městských lesů Domažlice, kteří mají zkušenosti s pohybem v zalesněné krajině. Do hledání se zapojily české i německé vrtulníky, na místě byli čeští i němečtí kynologové se služebními psy. Dnes nově pomáhala také policejní jednotka z bavorských Alp, jejíž členové jsou speciálně vyškolení pro zásahy v horském terénu.

"Mnohokrát děkuji za výbornou spolupráci Policii ČR. Mám velkou radost, že je holčička v pořádku!" uvedl na twitteru německý velvyslanec v Praze Andreas Künne.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď