Pastrňák přispěl čtyřmi body k výhře Bostonu nad Ottawou 6:3

foto Hokejista Bostonu David Pastrňák přijímá gratulace ke gólu v utkání s Ottawou.

New York - Český hokejový útočník David Pastrňák pomohl čtyřmi body za dva góly a dvě asistence k výhře Bostonu v dnešním utkání NHL nad Ottawou 6:3. Dvaadvacetiletý kanonýr byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu po spoluhráči z útoku Patriceovi Bergeronovi, který zazářil rovněž čtyřmi body za hattrick a jednu přihrávku.

Pastrňák, který měl z úvodních dvou duelů ve Washingtonu (0:7) a v Buffalu (4:0) na kontě jednu trefu, se předvedl v domácí premiéře v sezoně se svými parťáky z útoku Bergeronem a Marchandem hned v úvodní třetině.

Už ve 30. vteřině se Pastrňák zpoza branky natlačil před gólmana Mikea Condona a z dorážky načal svůj střelecký večer Bergeron. Právě on v 18. minutě v přesilové hře zakončil kombinaci elitní formace a zvýšil na 2:0, Pastrňák měl druhou asistenci.

V druhé třetině Ottawa díky Ryanu Dzingelovi dvakrát snížila na rozdíl jedné branky, když mezitím skóroval za domácí Chris Wagner. Ve 45. minutě ale dovršil hattrick Bergeron, který pak v čase 56:31 uvolnil bekhendem od levého mantinelu u protější tyče Pastrňáka a bylo to 5:2 pro Bruins.

Pro Senators vykřesal ještě naději v 58. minutě Bobby Ryan, ale 98 sekund před koncem pečetil výsledek trefou z poloviny hřiště do prázdné branky Pastrňák.

Největší slova chvály sklidil Bergeron, jenž se počtvrté v kariéře trefil v zápase nejméně třikrát. "Hraje zodpovědně v defenzivě, podstupuje těžké souboje v obranném pásmu, brání oslabení, a pak se dočká odměny v přesilovce," pochválil ho spoluhráč David Backes. "Hattrick je skvělý, ale ta jeho bekhendová nahrávka přesně na Pastrňákovu hokejku na zadní tyč, to nechápu," doplnil obdivně Backes.

Z Bergeronovy hry těží i Pastrňák. "Naučil jsem se díky němu dělat na ledě správná rozhodnutí, vracet se a hrát dobře v obraně. To je rozhodně moje největší slabina, na které pracuju s takovými hráči jako je Bergy, vítězem Selkeovy trofeje (pro nejlépe bránícího útočníka)," uvedl havířovský rodák, který se v pondělí dočkal ocenění pro druhou hvězdu večera a gólem do prázdné branky uzavřel skóre.

"Hodně mi v defenzivě pomohl a díky tomu se s pukem ve vlastní třetině cítím mnohem líp, vím, co mám dělat. Nevyhnu se chybám, ale zatím jsem spokojený," dodal dvaadvacetiletý Pastrňák, jenž si připsal čtyři kladné body do statistiky plus/minus.

Ofenzivní trio Bergeron, Marchand, Pastrňák si trenér Bruce Cassidy nemůže vynachválit. "Bergy ostatní vede, v lize už je hodně dlouho. Marchy do této role dorůstá. Větším lídrem se stává i Pasta, když hraje všestranně. Je velmi zodpovědný," prozradil kanadský kouč.

Bruins disponují talentovaným mládím, které potřebuje vzory. Jedním z nich by měl být i český útočník. "Budou vzhlížet ke klukovi jako je Pasta, protože přesně jím by za pár let chtěli být - hráčem, který dokáže pravidelně skórovat. Největší změny u Pastrňáka jsem si všiml v tom, jak hraje na obou koncích kluziště a jakou důvěru si od všech vysloužil," dodal Cassidy.

Hokejisté Anaheimu zdolali Detroit 3:2 po samostatných nájezdech a uspěli i potřetí v sezoně, naopak Red Wings prohráli i třetí duel. Obránci Detroitu Filip Hronek a Libor Šulák znovu nebodovali. Na první start v sezoně za Red Wings nadále čeká útočník Martin Frk, v sestavě Ducks chyběl zadák Andrej Šustr.

Buffalo porazilo Vegas 4:2 díky dvěma gólům kapitána Jacka Eichela a 35 zákrokům brankáře Cartera Huttona. Sabres uspěli podruhé ze tří zápasů, Golden Knights mají opačnou bilanci. V dresu Buffala chyběl podruhé útočník Vladimír Sobotka, který se v úvodním duelu proti Bostonu zranil v horní části těla při potyčce s Charliem McAvoyem.

Statistika pondělních zápas NHL:

--------

New York Islanders - San Jose 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)

Branky: 35. A. Lee, 46. Mayfield, 54. M. Martin, 60. Cizikas. Střely na branku: 30:35. Diváci: 8790. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. A. Lee, 3. M. Martin (všichni NY Islanders).

Boston - Ottawa 6:3 (2:0, 1:2, 3:1)

Branky: 1., 18. a 45. Bergeron (na první dvě Pastrňák), 57. a 59. Pastrňák, 28. Ch. Wagner - 23. a 33. Dzingel, 58. B. Ryan. Střely na branku: 30:31. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Dzingel (Ottawa).

Buffalo - Vegas 4:2 (1:0, 3:1, 0:1)

Branky: 15. a 25. Eichel, 29. Scandella, 30. Pominville - 28. Haula, 51. Marchessault. Střely na branku: 17:37. Diváci: 16.004. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. C. Hutton (oba Buffalo), 3. Marchessault (Vegas).

Anaheim - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 31. H. Lindholm, 49. Silfverberg, rozhodující sam. nájezd T. Terry - 12. Bertuzzi, 35. Helm. Střely na branku: 27:21. Diváci: 17.436. Hvězdy zápasu: 1. H. Lindholm, 2. Silfverberg (oba Anaheim), 3. Howard (Detroit).

5. Winnipeg 2 1 0 1 6:6 2
6. Minnesota 2 0 1 1 2:6 1
7. St. Louis 2 0 1 1 5:10 1