Pastrňák nasázel hattrick a režíroval výhru Bostonu pěti body

foto Hokejista Bostonu Bruins David Pastrňák (vlevo) překonává brankáře New Yorku Rangers Henrika Lundqvista.

New York - Útočník David Pastrňák zařídil ve středečním utkání NHL třemi góly a dvěma asistencemi výhru Bostonu 6:3 nad New Yorkem Rangers. Havířovský rodák si připsal pět bodů v utkání základní části poprvé v kariéře a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Druhou hvězdou se stal David Krejčí, který asistoval u dvou branek.

Pastrňák je od ročníku 1993/94 prvním hráčem Bruins, který během jedné sezony nasázel tři hattricky. Dvaadvacetiletý útočník je s 36 góly nejlepším českým střelcem v soutěži, i když přišel v únoru a březnu o 16 zápasů kvůli zranění palce na levé ruce. Pastrňák si od návratu připsal v pěti utkáních jedenáct bodů (5+6), přestože si stěžoval, že jeho výkony nejsou podle jeho představ.

Pastrňák minulou sezonu nevynechal ani jeden zápas a přiznal, že se s novou situací pral. Podle slov trenéra Bostonu Bruce Cassidyho měl jeho svěřenec po pětitýdenní zápasové absenci problém s načasováním a pomaleji se rozhodoval. "Věřím, že mi tento zápas pomůže, zpočátku to pro mě bylo těžší," připustil Pastrňák, který hrál doma v Bostonu poprvé od zranění. "Hodně mi to pomohlo. Byla zábava hrát zase v naší hale," dodal.

Cassidy řekl, že se mladý český útočník téměř dostal do staré formy. "Dnes hrál úžasně. Dobře pálil puky na branku, vypadal jistější při řešení situací i ve skrumážích," uvedl kouč, který přeřadil před utkáním Pastrňáka z elitní řady do Krejčího útoku. A našel i pozitivum, které přinesla Pastrňákovi nucena pauza. "Vynechal šestnáct zápasů a je znát, že má trošku více energie," dodal.

Pastrňák se poprvé prosadil ve třetí minutě v přesilové hře ze své parkety v pravém kruhu, kdy rozvlnil síť střelou bez přípravy k bližší tyči. Znovu dostal Boston do vedení (2:1) v polovině zápasu po průniku Krejčího, po kterém Pastrňák skóroval do odkryté branky. Oba čeští útočníci vymysleli i gól na 3:1 a jejich akci zakončil Jake DeBrusk.

Po snížení Rangers opět zasáhl Pastrňák, který v 53. minutě zkompletoval v přesilové hře hattrick a gól se podobal tomu, kterým otevřel skóre. Český útočník si připsal pátý bod v další početní výhodě, kdy jeho střílenou přihrávku usměrnil do branky Patrice Bergeron a zvýšil na 5:2. Pastrňák zažil produktivnější večer jen loni v úvodním kole play off proti Torontu, ve kterém přidal ke třem gólům tři přihrávky.

Boston doma zvítězil podvanácté za sebou a upevnil si druhé místo v Atlantické divizi před Torontem, které prohrálo na ledě Philadelphie 4:5 po nájezdech. "Chceme být druzí, abychom měli (v play off) výhodu domácího prostředí. Takže musíme vyhrát co nejvíce zápasů," podotkl Krejčí. Boston má před Torontem, s kterým se pravděpodobně střetne i v prvním kole play off, náskok šesti bodů.

Jednu branku Philadelphie vstřelil Radko Gudas, který trefou od modré čáry vyrovnal na 2:2 a připsal si čtvrtý gól v sezoně. Jakub Voráček, který hrál za Flyers 600. zápas, nebodoval a neuspěl ani ve druhém kole nájezdů. Zápas rozhodl v páté sérii Sean Couturier, který se v rozstřelu trefil jako jediný. Philadelphia ještě udržela teoretickou naději na play off, na poslední postupové místo jí však chybí osm bodů.

David Rittich kryl 21 střel, ale nezabránil domácí prohře Calgary 1:2 s Dallasem. Hosté překonali českého brankáře v přesilových hrách. Nejdříve se po individuální akci prosadil Alexandr Radulov, který prokličkoval mezi třemi hráči a sólo zakončil střelou mezi betony. Po přihrávce Radka Faksy překonal zblízka bezmocného Ritticha Miro Heiskanen. Domácí už jen snížili v předposlední minutě.

Dallasu se v průběhu druhé třetiny zranil brankář Ben Bishop a zápas dochytal Anton Chudobin. Oba gólmani dohromady zastavili 35 střel a Stars dovedli k důležité výhře v boji o play off. Aktuálně mají pětibodový náskok na první nepostupové místo, na kterém se nachází Arizona. Calgary vede Západní konferenci o šest bodů před San Jose.

Colorado se odpoutalo v tabulce od Arizony na rozdíl dvou bodů po výhře 4:3 nad Vegas. Avalanche, kteří postrádají dva hráče elitního útoku Mikka Rantanena a Gabriela Landeskoga, získali klíčový náskok v první polovině zápasu. V 28. minutě vedli už 3:0.

NHL:

Philadelphia - Toronto 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:0, 1:2 - 0:0)

Branky: 36. a rozhodující sam. nájezd Couturier, 24. Konecny, 29. Gudas, 49. Hartman - 6. C. Brown, 13. Kadri, 42. Matthews, 52. W. Nylander. Střely na branku: 44:42. Diváci: 19.205. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Laughton (oba Philadelphia), 3. C. Brown (Toronto).

Boston - NY Rangers 6:3 (1:1, 1:0, 4:2)

Branky: 3., 30. a 53. Pastrňák (na druhou Krejčí), 44. DeBrusk (Pastrňák, Krejčí), 57. Bergeron (Pastrňák), 58. McAvoy - 17. a 60. Zibanejad, 46. R. Strome. Střely na branku: 32:23. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Krejčí, 3. Marchand (všichni Boston).

Calgary - Dallas 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky: 59. Brodie - 18. Radulov, 53. Heiskanen (Faksa). Střely na branku: 36:23. Brankář David Rittich odchytal za Calgary 57:09 minuty, inkasoval dva góly z 23 střel a úspěšnost zásahů měl 91,3 procenta. Diváci: 18.881. Hvězdy zápasu: 1. Radulov (Dallas), 2. Giordano (Calgary), 3. Heiskanen (Dallas).

Colorado - Vegas 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Branky: 6. Calvert, 9. MacKinnon, 28. Barrie, 38. Bourque - 31. Stastny, 35. R. Smith, 57. Tuch. Střely na branku: 30:37. Diváci: 16.799. Hvězdy zápasu: 1. Barrie, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Tuch (Vegas).

5. Colorado 77 35 13 29 244:232 83
6. Minnesota 77 35 9 33 203:224 79

8. Los Angeles 76 28 8 40 185:243 64

Poznámka: Týmy označené "x" mají jistý postup do play off, "p" znamená vítězství v základní části.