Partneři expozice: Crystal Caviar veze rekordní skleněnou Venuši

foto CEO a zakladatel Crystal Caviar Marek Landa a Venuše.

Každý kus křišťálu je zhotoven naším řemeslným umem. S tímto sloganem se na svém webu prezentuje společnost Crystal Caviar ze Šluknova, známá především jako výrobce luxusních českých lustrů, skleněných stěn, zrcadel pro soukromé jachty, interiérů rezidencí, pětihvězdičkových hotelů či lázní. Na EXPO 2020 v Dubaji bude v roli partnera jednoho z partnerů české národní expozice, své sochy přiveze do Spojených arabských emirátů Vlastimil Beránek. S ním připravila Crystal Caviar například skulptury pro lázně Darkov. V Dubaji uvedou oba partneři největší celoleštěnou skleněnou sochu na světě s názvem Venuše, premiéru měla tato 243 kilogramy vážící plastika loni v září v Pelhřimově.

 Jak se vám daří v této nelehké době?

Výtvarník Vlastimil BeránekVlastimil Beránek, umělec: Děkuji za optání, vlastně je to skvělé. Nemusím nikam cestovat, což mi naprosto vyhovuje, protože mám čas na tvorbu a projekty, kterých bylo z minulá léta požehnaně, a ještě se jich mnoho připravuje. Zmíním jenom některé.

Povedla se úžasná výstava skleněných plastik na mořském dně u pobřeží Mallorky. Voda propůjčila plastikám neskutečný světelný efekt. Nyní připravujeme dlouhodobější výstavu pod vodou na Maledivách. Také dubajský hotel Atlantis The Palm se svým akváriem velikosti několika fotbalových hřišť projevil zájem o výstavu mých skleněných, dřevěných a bronzových plastik pod vodou. Bude to tematická expozice s historicko-ekologickým podtextem.

Nyní jsou v poslední fázi dokončování skleněné plastiky pro český pavilon EXPO Dubaj. Venuše je největší celoleštěná plastika z českého křišťálu na světě. Dodělávám ještě otočný mechanismus. Na střeše pavilonu pak bude majestátní, 2,5 metru vysoká dřevěná plastika ze subfosilního, 6000 let starého dubu. Na střechu dokončujeme s Pavlem Baxou skleněno-bronzové sousoší Milenci. Využívá principu mísení barev, když smícháte žlutavé barvy s modrými, vznikne zelená.

Nakolik dopadla krize na Crystal Caviar?

Výroba plastik pro lázně DarkovMarek Landa, CEO a zakladatel: Doba covidová se samozřejmě podepsala i na chodu naší firmy. Přiznám se, že to bylo zpočátku nelehké období a museli jsme hodně restrukturalizovat. Jelikož se však věnujeme nejen výrobě uměleckých lustrů, ale také tavbě skleněných plastik pro umělce z celého světa, byla pro nás doba covidová příležitostí k výstavbě nové, větší pece a také k dokončení mnoha plastik, které roky čekaly na dokončení, protože na ně nebyl čas.

Co si slibujete od účasti na EXPO?

Marek Landa, CEO a zakladatel: Účast na Expo považuji za prestižní záležitost a obrovskou poctu, že jsme byli jako jedna z menších skláren v Česku vybráni za partnera českého pavilonu. Pro kovovou plastiku umělce Jana Dostála, která je stěžejním architektonickým prvkem expozice, jsme vyráběli osmdesáticentimetrové skleněné baňky, do kterých bude stékat voda. Byl to náročný proces vyrobit takto velké silnostěnné kusy.

Pro Vlastimila Beránka zase připravujeme skleněnou surovinu pro jeho plastiky, které budou součástí kompozice lázní Darkov.

Od účasti na Expo si obecně slibujeme, že se skleněná plastika více dostane do povědomí sběratelů a bude důstojně reprezentovat české umění na mezinárodním poli.

Další umělci spolupracující s Crystal Caviar

Výtvarník Pavel Baxa.Pavel Baxa je známý český umělec, který se podílel na nejednom unikátním díle, které reprezentuje české skleněné umění ve světě. Asi jeho nejznámějším počinem je, že je autorem skla, které bylo vyvinuto pro stavbu největší skleněné plastiky na světě. Tato plastika měří na výšku 25 metrů a je zapsána v knize Guinessových rekordů.

Výtvarník Jaroslav Prošek Jaroslav Prošek je „žákem“ Pavla Baxy a Vlastimila Beránka. Jeho unikátní skleněné a kamenné plastiky zdobí paláce a VIP umělecké sbírky na celém světě, ale převážně v Perském zálivu. Prošek byl spolu s Beránkem označen nadací Michelangelo v Benátkách jako jeden ze sta největších žijících umělců Evropy.

Výtvarnice Ela Smrček.Ela Smrček, opět žákyně Vlastimila Beránka a Pavla Baxy, zaujala ve svém mladém věku mnoho sběratelů po celém světě. Po vzoru Vlastimila Beránka připravuje výstavu skleněných plastik na mořském dně a také v akváriu Hotelu Atlantis v Dubaji. Inspiruje se přírodou a přírodninami.

Uvedení tři umělci budou společně vystavovat unikátní díla v českém pavilonu na EXPO. Výstava bude mít všeobecnou tématiku „Zbavte moře plastů“.

“Účast na EXPO je úžasná příležitost ukázat světu naši tvorbu v jiné perspektivě širšímu publiku. Protože realitou naší tvorby je, že většina děl je prodána již během realizace, nebo těsně po ní, takže vlastně ani nebyla příležitost a dostatek plastik na významnou výstavu. A vzhledem k tomu, že tématika EXPO Dubaj je voda, byla příležitost upozornit na alarmující znečistění světových moří nasnadě. Výstava už je skoro celá hotová a brzy odcestuje do Dubaje. Bude to soubor skleněných a bronzových plastik s mořskou tématikou, částečně zahalených nevzhlednými plasty,” uvedli všichni tři umělci ve společném prohlášení pro ČTK.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď