Parní oračka Libuše v čáslavském muzeu slaví 115 let

foto Parní oračka Libuše, jeden z nejvzácnějších sbírkových předmětů v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi na Kutnohorsku, letos slaví 115 let.

Čáslav (Kutnohorsko) - Parní oračka Libuše, jeden z nejvzácnějších sbírkových předmětů v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi na Kutnohorsku, letos slaví 115 let. Spolu s parní oračkou Přemysl je součástí jediné dochované parní orební soupravy v Česku. Převratný vynález ve druhé polovině 19. století umožnil strojní lanovou orbu a stal se na dlouhá desetiletí nejefektivnějším způsobem orby, informovala ČTK mluvčí muzea Jitka Taussiková.

Parní oračky popojížděly pouze po okrajích pole a mezi sebou si na laně přetahovaly pluh, který byl poměrně lehký a neutužoval půdu. "Parní oračky ve své době představovaly vrchol technického umu našich předků. Jako nepřekonatelné soupravy udivovaly nejen svými rozměry a výkonem, ale především klidným chodem a lehkostí orby. Dodnes tyto majestátní stroje budí velkou pozornost a jsou stěžejním prvkem čáslavské expozice," uvedl ředitel Národního zemědělského muzea v Čáslavi Vladimír Michálek.

Parní oračka Libuše (na nedatovaném snímku) letos slaví 115 let. Převratný vynález ve druhé polovině 19. století umožnil strojní lanovou orbu. Parní oračky popojížděly po okrajích pole a mezi sebou si na laně přetahovaly pluh. Lokomobilu Libuši v roce 1905 zkompletovali ve výrobním závodě v anglickém Leedsu a následně ji dodali do velkostatku Thun-Taxis v Dobrovicích. Odtud přešla do vlastnictví rodiny Kučerů, která parní orbu provozovala jako svou živnost. Za dobu své existence firma vlastnila minimálně tři kompletní garnitury parních pluhů, avšak v roce 1949 komunistický režim dvě soupravy zkonfiskoval. Libuše pak sloužila na Státním statku Bezno, později Mladá Boleslav, a to až do roku 1972. Poté byla na přání zemřelého strojníka Kučery předána do Národního zemědělského muzea a umístěna v parku zámku Kačina. V roce 1991 se přestěhovala do krytých prostor Národního zemědělského muzea ve Zdechovicích a v roce 2002 byla spolu s parní oračkou Přemysl umístěna do tehdy budované pobočky v Čáslavi, kde je vystavena dosud.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pátek 3. července 2020

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď